2. června 2009 13:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministři EU se v Brně dohodli, že narovnají zemědělské dotace

Zemědělci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci | foto: Shutterstock

BRNO Farmáři ze států, které do unie vstoupily po roce 2004, dostávají podstatně méně z unijních peněz než původní členské státy. Ministři zemědělství Evropské unie se proto dnes v Brně zavázali, že se budou rozdílnou úrovní zemědělských dotací zabývat.

"Úroveň přímých plateb je v jednotlivých regionech EU negativně ovlivněna rozdílným historickým obdobím, kdy byly tyto platby na základě produkčních ukazatelů vypočítávány. Tato disproporce činí už teď, a zejména pak po roce 2013 bude činit systém přímých plateb málo věrohodným a obtížně obhajitelným," uvedl náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.

Zatímco v současnosti například řečtí farmáři získávají v až 600 eur na hektar orné půdy, v Lotyšsku je to jen 100 eur. Češi získávají zhruba 200 eur, což je však stále značně méně než unijní průměr. Zemědělci z nových členských států dnes také v Brně předají deklaraci eurokomisařce pro zemědělství Mariann Fischerové-Boelové, v níž vyžívají ke srovnání plateb již v roce 2010, nikoliv až v roce 2013.

ČTK