17. února 2011 19:07, aktualizováno 18. 2 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministři kývli na zvýšení DPH na 20 %. Většina potravin podraží

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Daň z přidané hodnoty se od příštího roku sjednotí na 20 procentech. Ve čtvrtek se na tom shodli ekonomičtí ministři vlády. Zvýšené příjmy ze sjednocené DPH mají být použity k financování důchodové reformy.

Sazba daně z přidané hodnoty by se měla od roku 2012 sjednotit na 20 procentech, dohodli se dnes ekonomičtí ministři koaličních stran. Výjimkou jsou některé základní potraviny, například mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U těch bude zachována desetiprocentní sazba."Vynětí těchto potravin ze zvýšené sazby přijde stát na 7 miliard korun," řekl Lidovým novinám ministr financí Miroslav Kalousek.

Současná DPH

Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. . Nyní se snížená sazba DPH vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

Mírně vyšší sazba jsou patrně vstřícným krokem pro Věci veřejné. Ty svým voličům nejdřív slibovaly, že nedopustí zvýšení DPH u základních potravin. Pak ustoupily s podmínkou, že se v rámci reformy důchodů zavedou nové slevy na děti ze sociálního pojištění. Chudším lidem a současným seniorům by se vyšší útraty vyrovnaly vzestupem sociálních dávek a penzí.

"Ze změn v DPH by měl stát získat zhruba 57 nebo 58 miliard ročně, které se použijí na řešení deficitu důchodového účtu," uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Podle analytiků společnosti Next Finance však není jisté, z kolika procent navýšení DPH výpadek důchodového systému pokryje. "Je možné, že se časem ukáže nesoulad mezi vyšším příjmem DPH a výpadkem průběžného systému. Poté bude nutno buď DPH opět změnit, anebo překalibrovat průběžný systém," uvedli ekonomové Next Finance.

Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka poznamenal, že k podobě reformy se strana obsáhleji vyjádří až poté, co budou jasné všechny jeho podrobnosti, zvýšení DPH však strana nepodporuje. "ČSSD nesouhlasí se sjednocením DPH, neboť to povede ke zdražení potravin, léků, bydlení a celé řady dalších, sociálně citlivých položek," uvedl Sobotka.

Více čtěte zde

Návrh změn předloží ministr Jaromír Drábek (TOP 09) vládě ve středu 23.února.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz