Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ministři obměkčovali Babiše. Dostali víc peněz na sucho, školy i soudní síně

Andrej Babiš s Robertem Pelikánem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš s Robertem Pelikánem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Šéfové resortů životního prostředí, pro místní rozvoj, školství a spravedlnosti se dohodli s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na navýšení rozpočtů pro své resorty. Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek státního rozpočtu 60 miliard korun.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se dohodl s Babišem o navýšení rozpočtu svého resortu v příštím roce o 100 milionů. Peníze mají směřovat hlavně na projekty zaměřené na boj se suchem.

Při příchodu na schůzku s Babišem ministr uváděl, že by si představoval růst o 300 milionů.

Brabec dostal prý příslib, že podle vývoje by se mohl dočkat dalších peněz. „Bavíme se o té částce, která je na opatření na boj se suchem. To je pro nás nejdůležitější, protože tam máme rozjeté projekty,“ řekl ministr. Věří, že se mu podařilo přesvědčit i „jinak rezistentní“ úředníky na ministerstvu financí. Částka 100 milionů je podle něj dobrý základ pro to, aby byly zahájeny některé připravené projekty.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) očekává, že z budoucích jednání s Babišem odejde maximálně s ústupkem 30 procent ze zhruba pěti miliard korun, které nyní ze státního rozpočtu pro příští rok požaduje nad rámec návrhu ministerstva financí.

S Babišem o rozpočtu jednala brzy ráno. Návrh ministerstva financí počítá pro MMR se zhruba 22 miliardami korun.

Rozpočet pro rok 2017

  • Rozpočet počítá s růstem platů učitelů nebo zdravotníků, zvýšením peněz za státní pojištěnce a růstem důchodů.

„Klíčové je, abychom měli peníze na spolufinancování z evropských fondů. To se týká investic do krajů, území a podobně,“ řekla Šlechtová. Podotkla, že vzhledem k tomu, že ministerstvo pro místní rozvoj včetně všech svých organizací neobdrželo pro letošní rok částku, kterou požadovalo, bude ve svých požadavcích pro rok 2017 neústupná.

Předpokládá, že se s Babišem znovu potká druhý týden v srpnu.

Zvýšení kapacit škol

Školství dostane na příští rok navíc 350 milionů korun na navýšení kapacit škol kolem Prahy. Po jednání s ministrem financí to řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Valachová žádala celkem 1,35 miliardy korun navíc oproti stávajícímu návrhu rozpočtu na příští rok.

„Z dnešního jednání je přislíbena částka 350 milionů korun,“ uvedla Valachová. Kromě toho ministryně žádala dalších 300 milionů korun na investiční program ministerstva, který se zaměřuje mimo jiné na požadavky obcí na investice do škol v případech, že nemohou žádat o peníze z evropských fondů. V tomto programu je podle Valachové nyní 300 milionů korun, ministryně by částku chtěla zdvojnásobit.

Vybavení pro soudní síně

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dohodl na navýšení rozpočtu svého resortu o 650 milionů korun. Pelikán původně požadoval navíc dvě miliardy. Peníze chce využít na růst platů a zvýšení počtu pracovníků v justici a Vězeňské službě.

Chystá se také projekt, jehož cílem je technicky vybavit všechny soudní síně tak, aby soudy mohly plnit svou povinnost nahrávat jednání.

„Chceme navýšit počet lidí ve Vězeňské službě, jednak na pokrytí stoupajícího počtu vězňů, jednak proto, abychom mohli vězně zaměstnávat i mimo věznice,“ uvedl Pelikán. Dodal, že se také chystá zvýšit platy personálu na soudech až o deset procent. Jednání považuje za úspěšné.

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!