10. dubna 2012 13:58, aktualizováno  14:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

První krok k záchraně vlády: ministři se dohodli na škrtech

Vít Bárta a Kateřina Klasnová přicházejí na jednání výkonné rady VV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta a Kateřina Klasnová přicházejí na jednání výkonné rady VV | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Ekonomičtí ministři tří vládních stran se shodli na opatřeních, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Dohoda je pozitivní signál před klíčovou koaliční schůzkou o budoucím pokračování vlády Petra Nečase, která začal ve 14:00.

Mnohahodinové koaliční jednání čeká odpoledne o revizi vládního programu. Vicepremiérka Karolína Peake podotkla, že VV jdou jednat, ne něco rozbíjet. Předseda VV Radek John poznamenal, že na pořadu bude projednávání padesáti stránek koaliční smlouvy. "Tam se můžeme kousnout na jedné jediné stránce u jednoho jediného bodu," doplnil dříve John.

Dohodu, která by měla umožnit pokračování nynější vlády, ještě musí potvrdit vedení stran vládní koalice a středeční jednání kabinetu. Už dříve premiér Nečas pohrozil, že pokud se vládní strany na škrtech nedohodnou, povede zemi k předčasným volbám.

ČTĚTE TAKÉ:

Strany zatím neupřesnily, jak vypadá klíčová dohoda, již dříve se ale koalice bavila o zvýšení DPH na 15 a 21 procent a o přibrždění zvyšování důchodů. Nově by tak penze mohly růst o třetinu inflace a třetinu růstu průměrných mezd.

Nečas byl vstřícný, uvidíme co TOP 09

"Nečas byl vstřícný k našim návrhům, teď jde o to, jestli TOP 09 bude stejně ochotná jednat jako ODS, s ODS bychom se byli dohodli už minulý pátek," prohlásil po jednání ministrů John.

Anketa

Jaké preferujete řešení současné vládní krize?

Rychlé předčasné volby 5596
Dohodu stávající koalice o pokračování vlády 1956
Menšinovou vládu ODS a TOP 09 489

Nynější vládní krizi rozpoutalo usnesení grémia VV z minulého úterý, které vyzvalo své ministry k podmíněnému odchodu z kabinetu. Ministři VV demise nakonec nepodali a strana krok v souvislosti s dalšími jednáními odsunula.

Věci veřejné tvrdí, že na čtvrtečním jednání s představiteli ODS dostaly příslib, že se budou na zasedáních špiček koalice řešit jejich požadavky.Týkají se například rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a situace na státních zastupitelstvích a ve státním podniku Lesy České republiky. Debata by mohla být i o letošních škrtech ve školství.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz