26. května 2016 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Minusové výhledy: pro příští rok navrhuje Babišův resort schodek 48,5 miliardy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek státního rozpočtu 48,5 miliardy korun. Příslušný materiál v pondělí projedná vláda. Pro následný rok 2018 počítá s deficitem 38,5 miliardy a pro rok 2019 se sumou 18,5 miliardy korun.

Resort zároveň upozorňuje na to, že výdaje je možné pro roky 2017 a 2018 zvýšit o 11,5 miliardy korun, tak aby byla dodržena dohoda koaličních stran.

Dohoda počítá příští rok se schodkem 60 miliard a o rok později 50 miliard korun. Opozice považuje za nezodpovědné, že v době hospodářského růstu úřad Andreje Babiše (ANO) předpokládá tak vysoký deficit.

Podmínkou pro navýšení schodku je podle materiálu úřadu to, že se zvýší výdajové rámce na následující roky. Vláda je v pondělí také projedná. Jejich růst následně musí schválit poslanecká sněmovna.

Pro letošní rok je schválen rozpočet s deficitem 70 miliard korun.

Ministerstvo v materiálu uvádí, že ve srovnání se schváleným výhledem očekává díky ekonomickému růstu a očekávanému zvýšení platů ve veřejné sféře růst příjmů z daní a sociálního a zdravotního pojištění. Právě kvůli tomu může klesnout schodek rozpočtu.

Podle exministra financí a předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska vláda ani v době hospodářského růstu nesnižuje strukturální deficit rozpočtu. „Při takto dobrých časech a takto předpokládaném růstu již třetím rokem počítat pro příští rok s deficitem vyšším než 20 miliard korun je nezodpovědné utrácení peněz,“ řekl ve čtvrtek na sněmu Hospodářské komory ČR v Olomouci novinářům Kalousek. Vláda podle Kalouska zvyšuje výdaje státního rozpočtu. „Už ten návrh, o kterém mluví MF, naprosto nezodpovědně zvyšuje výdaje z roku na rok o 50 miliard korun... Obávám se, že to, co vláda nakonec na podzim pošle do Poslanecké sněmovny, bude znamenat výrazně vyšší výdaje než dnes navrhovaných 50 miliard korun,“ míní Kalousek, podle něhož by zodpovědná vláda dokázala snížit výdaje o desítky miliard korun.

Také ODS tvrdí, že schodek by měl být o dost nižší. „Definitivně pryč jsou sliby Andreje Babiše o tom, že bychom vyrovnaného rozpočtu mohli dosáhnout v roce 2017,“ reagoval na návrh ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Babiš navíc podle něj dopředu ostatním ministrům naznačuje, že pokud si dupnou, může schodek vzrůst až na 60 miliard Kč. „Vzhledem k blížícím se volbám a apetitu všech ministrů této socialistické vlády utrácet, přerozdělovat a kupovat si hlasy voličů je jasné, že se deficit bude blížit horní hranici 60 miliard,“ uvedl Skopeček v čtvrtečním prohlášení.

23 miliard na obnovitelné zdroje

Jako priority ohledně výdajů ministerstvo vedené Andrejem Babišem (ANO) v dokumentu uvedlo snížení schodku proti schválenému rozpočtu na letošní rok, který počítá se schodkem 70 miliard korun.

Dále je to 23 miliard jako dotace na obnovitelné zdroje energie, nárůst výdajů ministerstva obrany o čtyři miliardy, zvýšení důchodů o zhruba 200 korun měsíčně, zvýšení výdajů na sport o 1,7 miliardy na šest miliard korun nebo zvýšení příspěvků na péči a výkon státní správy obcím.

Celkové výdaje státního rozpočtu příští rok by tak měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů podle návrhu MF činit 1297,6 miliardy korun a příjmy 1249,1 miliardy korun. Příjmy z evropských fondů, takzvaných norských fondů a programu švýcarsko-české spolupráce by měly činit 116,2 miliardy korun.

Návrh rozpočtu byl upraven na základě dubnové makroekonomické predikce ministerstva financí, která letos počítá s růstem ekonomiky o 2,6 procenta a v letech 2018 a 2019 o 2,4 procenta. Deficit veřejných financí by tak měl v následujících letech činit 0,5 procenta hrubého domácího produktu.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!