8. září 2009 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Místo dojnic budou farmáři dojit stát

Místo dojnic budou farmáři dojit stát  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo dojnic budou farmáři dojit stát | foto: Shutterstock

PRAHA V Bruselu se rodí další skvělý plán, jak z peněz daňových poplatníků dotovat jednu skupinu výrobců. Tentokrát se vyšší státní podpory zřejmě dočkají majitelé dojných krav.

Ministři zemědělství Evropské unie se včera dohodli, že podpoří reklamu na konzumaci mléčných výrobků. Už teď přitom unie podporuje vývoz některých mléčných produktů a intervenuje na trhu s mlékem.

Zemědělci čelí poklesu výkupních cen, které spadly o třicet až čtyřicet eurocentů za litr. Rekordní ceny z roku 2007 jsou pryč a mnozí producenti mléka se údajně ocitli na pokraji krachu.

Český ministr zemědělství Jakub Šebesta včera přiznal, že unie podléhá tvrdému lobbistickému tlaku mlékařů.

Na stole tak leží návrh, aby jednotlivé státy Evropské unie mohly zemědělcům vyplácet až patnáct tisíc eur bez nutnosti žádat unii o souhlas. Tím by se tato hranice zvedla o více než sto procent. Jenže v současné ekonomické situaci by změna pravidla pomohla jen zemědělcům z bohatších zemí. Proto také návrh podpořilo jen šestnáct členských států unie.

Zemědělci, kteří z poklesu ceny obviňují obchodní řetězce, přijeli včera do Bruselu demonstrovat. Když však před dvěma lety vyhnala k rekordním úrovním ceny mléka Čína, žádné spiknutí za tím neviděli a nikde nedemonstrovali. Faktem je, že ani trojnásobné zvýšení dotací mlékaře nezachrání. Třeba americké farmy s tisícovkou dojnic dnes prodělávají až čtyřicet tisíc dolarů měsíčně, a tak své krávy radši posílají na jatka, odkud putují do hamburgrů. Američtí farmáři tak po vzoru ropných šejků omezují nabídku a doufají, že cena mléka stoupne. Kromě vlastního zpracovávání mléka na produkty s vyšší přidanou hodnotou je to jediné opravdu rozumné řešení.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.