23. prosince 2015 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Místo lednové výplaty vám dáme půjčku. Ruskému ministerstvu došly peníze

Ruský rubl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl | foto: Wikipedia

MOSKVA Pracovníci tří regionálních odboček ruského ministerstva pro mimořádné situace obdrželi informaci, že místo lednové výplaty mohou dostat bezúročnou půjčku v jedné z ruských bank. Ministerstvo neobvyklou formu odměny zdůvodnilo jednoduše: na výplaty prý nemá.

Pocítí to ministerští úředníci ve Vladimirské, Kalužské a Kirovské oblasti, napsal zpravodajský server LifeNews.

Do těchto tří regionů peníze na výplaty z Moskvy nedorazily a nelze prý očekávat, že do výplatního termínu na počátku měsíce dojdou. Protože pravoslavné Vánoce se v Rusku slaví 7. ledna, mají zaměstnanci ministerstva na vybranou - buď nabídku na úvěr splatný do konce ledna využít, nebo se o Vánocích uskrovnit.

„Ministerstvo nemá peníze,“ popsal ruskému serveru situaci jeden z pracovníků úřadu. „Aby ale o svátcích nezůstali naši lidé bez peněz, sjednali jsme jim bezúročnou půjčku. V lednu peníze určitě přijdou, kdy to ale bude a kolik jich bude, nikdo neví,“ dodal.

Ruské státní finance se potýkají s problémy vyvolanými spirálou sankcí, vysokou inflací a hlavně pádem cen ropy, která je hlavním ruským vývozním artiklem. Podle ruských právníků je ale postup ministerstva pro mimořádné situace neobvyklý, pravděpodobně navíc i nezákonný.

Nabízet půjčku místo platu odporuje pracovnímu zákonodárství, potvrdila serveru inspektorka práce Svetlana Grigorjevová.

ČTK