4. února 2015 16:19 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mládek se zlobí kvůli zpoplatnění wi-fi. Bere si agendu pod sebe

Jan Mládek, ekonom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Mládek, ekonom | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo průmyslu se rozhodlo zareagovat na nedávné obvinění ze záměru zpoplatnit WiFi připojení a převzít celou agendu pod sebe. Státní strategii dosud připravoval Český telekomunikační úřad jako nezávislý regulátor.

Nyní se ale ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) rozhodl, že vše od začátku předělají jeho úředníci.

„Ministr reagoval zcela v kontextu platné legislativy na aktuální situaci na trhu,“ uvádí se v tiskové zprávě ministerstva.

Přitom právě ministerští úředníci nechali do klíčového dokumentu pro vládu dopsat spornou větu o „zpoplatnění dosud bezlicenčních pásem.“

Tu si především malí poskytovatelé připojení vyložili jako útok proti sobě a ministr Mládek jí následně musel veřejně popřít a jakékoliv zpoplatňování wi-fi odmítl. Podobně později učinil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podle informací LN ale původním záměrem bylo ve skutečnosti zpoplatnění jiných frekvencí, které se využívají pro připojení firem a úřadů. Díky této technologii se podařilo menším firmám v tendru na dodávky internetového připojení státu loni snížit ceny až o osmdesát procent.

Sociálnědemokratické ministerstvo vnitra ale tendr před rokem zastavilo a stále se čeká na jeho obnovení. Nejvíce ztratil operátor O2, vlastněný skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera. Ten je ale také hlavním konkurentem i malých poskytovatelů wi-fi připojení.

Jan Klesla

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!