Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mládek spěchá s rozdělením 14 miliard na rychlý internet. Bojí se vnitra

Jan Mládek, ekonom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Mládek, ekonom | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo průmyslu chce co nejrychleji do vlády protlačit plán na stavbu rychlého internetu z fondů EU. Brání se tak jeho převzetí ministerstvem vnitra. Spor sociálnědemokratických resortů může stát Jana Mládka z ministerstva průmyslu křeslo ve vládě.

Jeho úředníci od středy počítají hodiny. Po dlouhých měsících příprav klíčového plánu na využití 14 miliard z eurofondů na stavbu rychlého internetu, dostali příkaz ho dokončit doslova co nejdříve. Důvodem je snaha ministerstva vnitra celou záležitost, za kterou resort průmyslu stíhá značná kritika, převzít pod sebe.

Ministr Jan Mládek (ČSSD) se má navíc ve čtvrtek odpoledne opět sejít s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Není přitom vyloučeno, že právě na dokument na kterém závisí čerpání evropských miliard, dojde také řeč. Opakovaně se přitom objevují zprávy, že předseda vlády chce ministra z řady důvodů vyměnit.

Celý dokument má být hotovýve čtvrtek, nebo v pátek. Jeho poslední verze, kterou mají LN k dispozici, přitom působí stále nehotovým dojmem a datovaná je včerejším, tedy středečním, odpolednem. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chtěl o plánu na vládě jednat už v pondělí.

Celý spor mezi sociálnědemokratickými ministerstvy zahájil dopis ministra vnitra Chovance z 8. června, ve kterém Mládkovi vytýká, že od října loňského roku nebyli jeho úředníci schopni zapracovat do plánu zásadní připomínky. 

Odkazuje přitom na analýzu, kterou měli dostat náměstek ministra průmyslu pro digitální agendu Karel Novotný a právě poradce Tomáš Šťastný. Chce proto, aby mu celou agendu Mládek předal do konce června, kdy měl být celý plán hotový.

Ministr Mládek to ale ve své odpovědi, kterou taktéž LN mají, ostře odmítl. “Vaším dopisem se snažíte otevřít kompetenční spor dvou ústředních správních orgánů,” odepsal stranickému i vládnímu kolegovi. Nebál se přitom jít do otevřeného střetu. 

“Vzhledem ke složitosti celého problému je podle našeho názoru jedinou možností se obrátit na nejvyšší správní soud s určovací kompetenční žalobou,” píše Mládek s tím, že sám takový postup žaloby jednoho ministra na druhého, označuje za unikátní.

Miliardy pro PPF nebo pro poštu?

Ministerstvo vnitra se snaží dlouhodobě zajistit budoucnost pro podřízenou Českou poštu. Nedávno z ní oddělila i Odštěpný závod ICT, který dodává informační a komunikační technologie složkám podřízeným vnitru. Již dříve také uzavřelo dohodu s ministerstvem financí na rozdělení kompetencí ve státním IT.

U ministerstva průmyslu se oproti tomu spekuluje o blízkém vztahu s PPF miliardáře Petra Kellnera. Jím vlastněný operátor O2 a od června z něj oddělená společnost Česká telekomunikační infrastruktura má, jakožto vlastník telefonních linek, o eurodotace velký zájem. 

Toho se obávají konkurenční operátoři i menší a regionální poskytovatelé internetu. Dokladem blízkého vztahu ministerstva s finanční skupinou může být snaha Mládkových lidí prosadit zpoplatnění především frekvencí, které používají konkurenti Kellnerova operátora pro dodávky firmám a veřejné správě.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...