Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mládek vyráží s 30 podnikateli dobýt Indii i chudý Nepál

Muž před koupelí v indické řece Ganze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž před koupelí v indické řece Ganze | foto: Reuters

PRAHA/DILLÍ Rozhýbání český vývoz do Indie je hlavní cíl mise ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Třicet zástupců českých podniků bere také do sousedního, podstatně chudšího Nepálu.

Výprava odlétá v úterý. Jde převážně o podniky z oblasti strojírenství, leteckého průmyslu či farmacie. V Dillí se český ministr setká se svým resortním protějškem a bude předsedat zasedání Česko-indické smíšené komise pro hospodářskou spolupráci.

„Statistiky za prvních osm měsíců naznačují, že pokles českého vývozu do Indie, jehož jsme byli svědky v letech 2012 a 2013, byl zastaven. Teď jde o to, abychom nastavili nový trend dynamického růstu, který přinese našim podnikům řadu zajímavých příležitostí a jejich zaměstnancům nová pracovní místa,“ uvedl Jan Mládek.

ČTĚTE TAKÉ:

V Dillí i Bombaji a Káthmándú se čeští podnikatelé zúčastní ekonomických fór. V Nepálu Mládek podepíše dohodu o vzájemné ekonomické spolupráci mezi resortem průmyslu a obchodu a nepálským ministerstvem financí.

Indie je jednou z dvanácti prioritních zemí Exportní strategie ČR na roky 2012 až 2020. V roce 2013 dosáhl český vývoz do Indie 11 miliard korun, dovoz z Indie byl v hodnotě 12,3 miliardy korun.

Tuzemské podniky do Indie vyváží nejvíce součásti vozidel, turbíny či kaučuk. Český vývoz do Nepálu v roce 2012 dosáhl hodnoty 49 milionů korun.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Vejce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Vejce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Vejce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!