Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mlékařská lobby zvítězila. Dotované mléko do škol se vrací

Mléko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda dnes schválila znovuzavedení národních dotací na školní mléko od začátku nového školního roku 2009/2010. Tisk o tom informoval mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Národní dotace na mléko a mléčné výrobky pro školáky loni v srpnu zrušila vláda Mirka Topolánka. V minulém školním roce tak byl program dotován pouze z prostředků Evropské unie.

Celková podpora ze státního rozpočtu a prostředků Evropské unie v nadcházejícím školním roce dosáhne 80 milionů korun, přičemž 60 milionů korun půjde z rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu a zbývajících 20 milionů korun poskytne EU.

"Cílem programu distribuce mléka ve školách v Evropě je podpora dobrého stávajícího a budoucího zdravotního stavu dětí tím, že školy mohou nabízet mléčné produkty žákům za zvýhodněné ceny.

To děti vede nejen k dodržování zdravého stravovacího režimu, ale i plní důležitou úlohu v prevenci osteoporózy," komentoval rozhodnutí vlády ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Významný je podle Šebesty také sociální přínos tohoto programu, protože cenově zvýhodněné nabídky mléčných výrobků nejčastěji využívají děti ze sociálně slabších rodin.

Podle ministerstva zemědělství se dodávky mléčných výrobků do škol po zrušení národní podpory od loňského září do prosince snížily v meziročním srovnání o téměř 57 procent. Zatímco ve školním roce 2007/2008 bylo do programu zapojeno více než 2600 škol, tak loni v září jich po zrušení národních dotací z projektu odstoupilo 30 procent.

"My jsme samozřejmě rádi a vítáme to," komentoval již dříve záměr MZe obnovit národní dotace výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Konzumace dotovaného mléka ve školách je podle něj pro své kladné zdravotní dopady obvyklá nejenom v ostatních zemích Evropské unie, ale i jinde ve světě.

Dodávky mléka do škol u některých dodavatelů podle Němce klesly až o 70 procent proti stavu před zrušením národních dotací. Podle odborníků však množství mléka, které se takto odebere z trhu, není tak veliké, aby výrazněji oživilo mléčný trh, který se potýká s poklesem cen mléka.

Poradce prezidenta Agrární komory Jan Záhorka dnes tisku řekl, že program školní mléko je investicí do budoucna zejména z pohledu lidského zdraví.

Okamžitý finanční efekt pro zemědělce z obnovení tohoto projektu je podle něj podružný, byť program odbytu mléka a mléčných výrobků pomáhá. "Jde především o to, že mladá generace si zvykne konzumovat mléko," uvedl Záhorka, podle kterého léčba nemocí způsobených nedostatkem mléka u dříve narozených obyvatel ČR nyní české zdravotnictví stojí značné peníze.

Národní podpora představovala před svým zrušením v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku. Její zrušení mělo přinést roční úsporu zhruba 60 milionů korun. EU nadále dotovala školní mléko v ČR osmi až 15 procenty z ceny výrobku.

Dodávky mléka a mléčných výrobků školákům za dotované ceny fungují v Česku od roku 1999. Mléko a mléčné produkty jim dodává několik tuzemských mlékáren beh vju dvd

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!