14. dubna 2009 16:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

MMF: Česká ekonomika klesne o 1,3 procenta

České ministerstvo financí počítá na letošní rok s poklesem HDP o 1,4 procenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České ministerstvo financí počítá na letošní rok s poklesem HDP o 1,4 procenta. | foto: ČTK

PRAHA Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky letos klesne zhruba o 1,3 procenta. V aktualizované prognóze to předpovídá Mezinárodní měnový fond (MMF). V předchozí prognóze z konce listopadu MMF předpovídal, že si česká ekonomika letos udrží růst, který se měl pohybovat zhruba do dvou procent.

Česká ekonomika ale podle MMF zvládá dopady globální finanční krize lépe než ostatní země střední a východní Evropy a v relativně dobrém stavu má i finanční sektor. Vzhledem ke své otevřenosti ale koncem loňského roku začala dopady krize pociťovat více.

"Vzhledem k tomu, že v roce 2009 je pravděpodobný prudký hospodářský pokles, bude důležité zachovat finanční stabilitu a dopady tohoto poklesu omezit," píše se ve zprávě MMF. Česko může podle fondu využít flexibility, kterou jí umožňuje předchozí zdravá politika.

MMF není jedinou institucí, která české ekonomice předpovídá pokles. Česká národní banka (ČNB) ve své oficiální prognóze počítá s poklesem HDP až o 0,3 procenta. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ale koncem března odhadl, že by česká ekonomika letos mohla klesnout až o dvě procenta. Podmínil to ale dalším zhoršením recese v západní Evropě.

České ministerstvo financí počítá na letošní rok s poklesem HDP o 1,4 procenta, připouští ale až dvouprocentní pokles. Loni ekonomika podle Českého statistického úřadu vzrostla o 3,1 procenta, ve čtvrtém čtvrtletí ale HDP ve srovnání s předchozími třemi měsíci klesl o 0,9 procenta.

MMF se v listopadové prognóze opíral o informace, které byly aktuální k datu 24. listopadu 2008, kdy fond dokončil konzultace s Českou republikou.

ČTK