22. dubna 2009 15:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

MMF nám nevěří, prudce zhoršil výhled

WASHINGTON Česká ekonomika v letošním roce zaznamená hluboký propad a hrubý domácí produkt se sníží o 3,5 procenta. Předpovídá to Mezinárodní měnový fond, který dnes zveřejnil zprávu s názvem Globální ekonomický výhled. Fond přitom ještě před týdnem předpovídal, že pokles české ekonomiky bude 'jen' 1,3 procenta.

Slovensku MMF předpovídá na letošní rok propad HDP o 2,1 procenta, už na příští rok ale počítá zase téměř s dvouprocentním růstem. Česká ekonomika se příští rok podle MMF dočká takzvané kladné nuly a poroste okolo 0,1 procenta.

"Pro českou ekonomiku je samozřejmě nejrelevantnější výhled pro Německo a ten hodnotí MMF značně negativně. Z tohoto pohledu vypadá odhad letošního propadu české ekonomiky o 3,5 procenta konsistentně," uvedl rovněž analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Jedinou nadějí podle Sobíška je, že MMF svůj pesimismus přehnal. "Pokud ne, budou muset tuzemští analytici dále přehodnotit své predikce nezaměstnanosti a bilance veřejných rozpočtů. Míra nezaměstnanosti by se zřejmě přehoupla do dvojciferných hodnot a deficit rozpočtu by překročil pět procent HDP," dodal.

Na vině je trh s nemovitostmi

V řadě zemí střední Evropy se podle měnového fondu jako problém ukazuje pokles realitního trhu. V kombinaci s růstem rizikového profilu země může mít taková situace negativní dopady na ekonomiku, protože se domácnostem i firmám zhoršuje přístup k úvěrům.

"Pokud tyto šoky provází výrazné znehodnocení měn, může se situace ještě více zhoršit v zemích, které mají značnou nerovnováhu na účtu platební bilance," píše se ve zprávě MMF. Ve prospěch České republiky hovoří to, že nemá nadměrné objemy úvěrů v cizích měnách.

V pobaltí přijdou až o deset procent ekonomického výkonu

Zdaleka nejhůře na tom budou pobaltské země, kde bude propad ekonomiky činit minimálně deset procent. Právě tyto země nejvíce doplatily na to, že firmy a občané hojně využívali úvěrů v cizích měnách. Relativně lépe by na tom ale mělo být Maďarsko, které má obdobné problémy a muselo čerpat pomoc MMF, ale ekonomika mu klesne mírněji než pobaltským zemím.

MMF ještě nedávno předpovídal, že česká ekonomika letos klesne o jedno až dvě procenta. Měnový fond není jedinou institucí, která české ekonomice předpovídá pokles. Česká národní banka ve své oficiální prognóze počítá s poklesem HDP až o 0,3 procenta. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ale koncem března odhadl, že by ekonomika mohla klesnout až o dvě procenta. Podmínil to ale dalším zhoršením recese v západní Evropě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!