Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

MMF ocenil českou ekonomiku, má dobré postavení

Stabilní česká ekonomika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stabilní česká ekonomika | foto: Shutterstock

WASHINGTON Česká ekonomika je v současné globální ekonomické nejistotě v dobrém postavení a podporuje ji uvážlivá rozpočtová a přiměřená měnová politika. Uvedl to v ročním hodnocení české ekonomiky Mezinárodní měnový fond. Doporučil ale bedlivě sledovat ekonomický růst a urychlit strukturální reformy na jeho podporu.

"V situaci vnější nejistoty výkonná rada povzbudila vedoucí orgány, aby i nadále pozorně sledovaly výhled růstu, pokračovaly v upevňování politického rámce pro finanční stabilitu a urychlily strukturální reformy na podporu konkurenceschopnosti a potenciálního růstu," uvedl MMF. Za klíčové priority, které podpoří ekonomický růst, označil rozvoj infrastruktury, zvýšení flexibility trhu práce a posílení institucí a kvality správy.

Značný pokrok

Fond odhaduje Česku pro letošní rok nepatrný růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,1 procenta a v příštím roce čeká oživení výkonu na 2,1 procenta, což podpoří postupný návrat dynamiky do globální ekonomiky. Míra inflace by měla letos kvůli jednorázovému vlivu zvýšení daně z přidané hodnoty a růstu cen potravin a energie vzrůst na 3,5 procenta, v roce 2013 se ale vrátí na loňskou úroveň 1,9 procenta.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

MMF ocenil "značný pokrok" v konsolidaci veřejných financí a jasnou vůli vlády k zajištění jejich dlouhodobého zdraví. Konstatoval, že loni se jejich deficit snížil na 3,1 procenta HDP a státní dluh na konci roku zůstal na snadno zvládnutelné úrovni 41,2 procenta. To podle zprávy svědčí o silné fiskální pozici země.

Český finanční systém zůstal během globální finanční krize i ve vlnách dluhové krize v eurozóně odolný a vlna zvýšené averze k riziku se na českých trzích příliš negativně neprojevila. Výnosy státních dluhopisů se loni ve druhém pololetí poněkud zvýšily, zůstaly však výrazně pod maximy z roku 2009 a jsou příznivé ve srovnání se sousedními zeměmi i většinou eurozóny. Výnosy dlouhodobých vládních obligací zůstaly pod 4,5 procenta i v epizodě globální averze k riziku na podzim 2011 a letos klesly ke 3,5 procenta, konstatoval MMF.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.