18. května 2012 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

MMF ocenil českou ekonomiku, má dobré postavení

Stabilní česká ekonomika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stabilní česká ekonomika | foto: Shutterstock

WASHINGTON Česká ekonomika je v současné globální ekonomické nejistotě v dobrém postavení a podporuje ji uvážlivá rozpočtová a přiměřená měnová politika. Uvedl to v ročním hodnocení české ekonomiky Mezinárodní měnový fond. Doporučil ale bedlivě sledovat ekonomický růst a urychlit strukturální reformy na jeho podporu.

"V situaci vnější nejistoty výkonná rada povzbudila vedoucí orgány, aby i nadále pozorně sledovaly výhled růstu, pokračovaly v upevňování politického rámce pro finanční stabilitu a urychlily strukturální reformy na podporu konkurenceschopnosti a potenciálního růstu," uvedl MMF. Za klíčové priority, které podpoří ekonomický růst, označil rozvoj infrastruktury, zvýšení flexibility trhu práce a posílení institucí a kvality správy.

Značný pokrok

Fond odhaduje Česku pro letošní rok nepatrný růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,1 procenta a v příštím roce čeká oživení výkonu na 2,1 procenta, což podpoří postupný návrat dynamiky do globální ekonomiky. Míra inflace by měla letos kvůli jednorázovému vlivu zvýšení daně z přidané hodnoty a růstu cen potravin a energie vzrůst na 3,5 procenta, v roce 2013 se ale vrátí na loňskou úroveň 1,9 procenta.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

MMF ocenil "značný pokrok" v konsolidaci veřejných financí a jasnou vůli vlády k zajištění jejich dlouhodobého zdraví. Konstatoval, že loni se jejich deficit snížil na 3,1 procenta HDP a státní dluh na konci roku zůstal na snadno zvládnutelné úrovni 41,2 procenta. To podle zprávy svědčí o silné fiskální pozici země.

Český finanční systém zůstal během globální finanční krize i ve vlnách dluhové krize v eurozóně odolný a vlna zvýšené averze k riziku se na českých trzích příliš negativně neprojevila. Výnosy státních dluhopisů se loni ve druhém pololetí poněkud zvýšily, zůstaly však výrazně pod maximy z roku 2009 a jsou příznivé ve srovnání se sousedními zeměmi i většinou eurozóny. Výnosy dlouhodobých vládních obligací zůstaly pod 4,5 procenta i v epizodě globální averze k riziku na podzim 2011 a letos klesly ke 3,5 procenta, konstatoval MMF.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz