13. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mezinárodní měnový fond podpoří země při omezování měnových politik

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond je připraven použít své zdroje, aby podpořil země potýkající se s důsledky omezování uvolněných měnových politik. Prohlásila to v sobotu šéfka fondu Christine Lagardeová v závěru schůzky řídícího výboru fondu.

Až nastane čas na tyto kroky, centrální banky ve vyspělých ekonomikách musí jednat opatrně, aby zabránily destabilizaci mladých trhů, uvedl řídící výbor v prohlášení.

Předpoklady, že americká centrální banka (Fed) začne do konce roku omezovat svůj program nákupu dluhopisů, již v minulých měsících stačily vyvolat problémy v mladých tržních ekonomikách. Investoři předem stahují z těchto trhů peníze a vracejí je do dolarových aktiv, které by postupně měly být výnosnější než nyní a přitom jsou mnohem bezpečnější než investice v jiných měnách.

ČTĚTE TAKÉ:

To sráží kurzy měn rozvíjejících se zemí, zhoršuje jejich platební bilance a podkopává jejich ekonomiky. Fed přitom k omezování stimulační měnové politiky zatím nepřistoupil.

S tím, jak růst vyspělých ekonomik posiluje, by měl být posun směrem ke standardnějšímu postoji v měnové politice "dobře načasovaný, opatrně nastavený a jasně sdělovaný", uvedl podle agentury Reuters řídící výbor Mezinárodního měnového fondu v prohlášení.

Šéfka fondu mezitím na tiskové konferenci prohlásila, že fond "je připraven rozmístit na žádost své zdroje na podporu svých členů". V případě Číny, druhé největší ekonomiky světa, přitom Lagardeová doufá, že se na obnovení stability globální ekonomiky bude podílet, co nejvíce to bude možné.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...