13. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Mezinárodní měnový fond podpoří země při omezování měnových politik

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond je připraven použít své zdroje, aby podpořil země potýkající se s důsledky omezování uvolněných měnových politik. Prohlásila to v sobotu šéfka fondu Christine Lagardeová v závěru schůzky řídícího výboru fondu.

Až nastane čas na tyto kroky, centrální banky ve vyspělých ekonomikách musí jednat opatrně, aby zabránily destabilizaci mladých trhů, uvedl řídící výbor v prohlášení.

Předpoklady, že americká centrální banka (Fed) začne do konce roku omezovat svůj program nákupu dluhopisů, již v minulých měsících stačily vyvolat problémy v mladých tržních ekonomikách. Investoři předem stahují z těchto trhů peníze a vracejí je do dolarových aktiv, které by postupně měly být výnosnější než nyní a přitom jsou mnohem bezpečnější než investice v jiných měnách.

ČTĚTE TAKÉ:

To sráží kurzy měn rozvíjejících se zemí, zhoršuje jejich platební bilance a podkopává jejich ekonomiky. Fed přitom k omezování stimulační měnové politiky zatím nepřistoupil.

S tím, jak růst vyspělých ekonomik posiluje, by měl být posun směrem ke standardnějšímu postoji v měnové politice "dobře načasovaný, opatrně nastavený a jasně sdělovaný", uvedl podle agentury Reuters řídící výbor Mezinárodního měnového fondu v prohlášení.

Šéfka fondu mezitím na tiskové konferenci prohlásila, že fond "je připraven rozmístit na žádost své zdroje na podporu svých členů". V případě Číny, druhé největší ekonomiky světa, přitom Lagardeová doufá, že se na obnovení stability globální ekonomiky bude podílet, co nejvíce to bude možné.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PARŤÁK VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč