Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
30. ledna 2015 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Most na Krym postaví Putinův kamarád. Vyjde na 81 miliard korun

Arkadij Rotenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arkadij Rotenberg. | foto: FOTO ARCHIV

MOSKVA Ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal vládní nařízení, které svěřuje stavbu mostu přes Kerčský průliv na anektovaný poloostrov Krym firmě Strojgazmontaž Arkadije Rotenberga. Miliardář je považován za důvěrníka prezidenta Vladimira Putina.

Podle odhadů bude stavba stát více než 228 miliard rublů, což je v zhruba 81 miliard korun. Most by měl stát do konce roku 2018. Experti nicméně už nyní předpokládají, že se stavba nejspíše protáhne a prodraží.

Rusko nemá přímé spojení s Krymem a plavbu trajektů mezi ruskou pevninou a poloostrovem často narušují bouře, řádící v průlivu.

PSALI JSME:

Rotenberg přišel o část svého jmění kvůli zařazení na „černou listinu“ v rámci západních sankcí proti Rusku, které mají Moskvu přimět ke změně politiky vůči Ukrajině. Spekuluje se, že stavba má podnikateli tyto škody kompenzovat.

V mládí býval Putinovým partnerem v judu, tvrdí však, že za úspěchy v podnikání nevděčí této známosti.

Krym, mapa

„Je to každopádně obtížný projekt, a to i čistě technologicky, ale tím je i zajímavý. Při tom všem je to pro mne dobrý příběh. Jsem rád, že vláda rozhodla kladně,“ řekl Rotenberg listu Kommersant.

Ujistil, že mu nejde o tom, aby na stavbě vydělal, ale chápe ji jako svůj „příspěvek k rozvoji země“. Nicméně dodal, že most nebude financovat, to si plně vezme na starost státní rozpočet. Jako o dodavatelích jedná prý s tureckými a jihokorejskými firmami.

Rusko anektovalo Krym loni v březnu po referendu, které se odehrávalo pod zbraněmi ruských vojáků. Západ vzápětí uvalil na Rusko sankce. Moskva argumentuje, že jednala v souladu s vůlí většiny obyvatel a napravila přehmat sovětského vedení, které v 50. letech administrativně přiřklo poloostrov Ukrajině.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...