1. června 2016 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

‚Mozek‘ francouzských státních financí poprvé v historii povede žena

Nová šéfka francouzského Generálního ředitelství státní pokladny Odile... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová šéfka francouzského Generálního ředitelství státní pokladny Odile... | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská vláda jmenovala do čela Generálního ředitelství státní pokladny padesátiletou Odile Renaudovou-Bassoovou. Podle agentury AFP je to poprvé, kdy bude tuto vysoce prestižní funkci zastávat žena.

Generální ředitelství státní pokladny se často považuje za „mozek“ francouzských ministerstev financí a hospodářství. Funkce generálního ředitele tohoto úřadu patří k nejvyšším postům v rámci francouzské státní správy.

Šéf generálního ředitelství patří k hlavním vyjednávačům Francie v Bruselu, kde pracuje na otázkách jako řecká dluhová krize nebo možný odchod Británie z Evropské unie.

Renaudová-Bassoová má hluboké znalosti o interním fungování unijních institucí. Právě její evropská zkušenost hrála podle mluvčího francouzské vláda Stéphana Le Folla v její prospěch.

Renaudová-Bassoová, která ve čtvrtek oslaví 51. narozeniny, je v současnosti zástupkyní šéfa francouzské státní banky Caisse des Dépôts. Ve funkci nahradí Bruna Bézarda, který v červnu odchází do francouzsko-čínského investičního fondu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!