Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. ledna 2017 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Musíme oslabit silný dolar, řekl Trump. Žádný z jeho předchůdců nebyl tak ostrý

Dolar je moc silný, oslabme ho, prohlásil Donald trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar je moc silný, oslabme ho, prohlásil Donald trump. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

WASHINGTON Nastupující americký prezident Donald Trump, který v pátek vystřídá v Bílém domě Baracka Obamu, signalizoval konec dlouholeté politiky silného dolaru. V nedávném rozhovoru s listem The Wall Street Journal totiž řekl, že dolar už je příliš silný.

Žádný jiný zvolený prezident USA se v minulosti takto jednoznačně a otevřeně ke kurzu dolaru nevyjádřil, informoval s odkazem na analytiky server finanční televize CNBC.

„Je to poprvé, co zvolený prezident řekl, že dolar už zašel moc daleko,“ upozornil analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman. „Není pochyb o tom, že Trumpova administrativa nebude chtít silný dolar. Silný dolar není dobrý pro nic z toho, o co Trump usiluje,“ podotýká David Woo z Bank of America Merrill Lynch.

ČTĚTE TAKÉ:

Trump již delší dobu obviňuje Čínu, že manipuluje s kurzem své měny, aby zvýšila konkurenceschopnost svého exportu. „Naše podniky teď nemohou konkurovat (čínským firmám), protože naše měna je příliš silná. A to nás zabíjí,“ poznamenal budoucí prezident v rozhovoru s WSJ.

Končící americký ministr financí Jack Lew nicméně tvrdí, že Čína v oblasti měnové kurzu uskutečnila posun správným směrem. „Tlačili jsme je k tomu, aby se svou měnou nedělali nic, co by lidé mohli považovat za manipulaci,“ uvedl. „Myslím si, že ve skutečnosti teď intervenují na podporu své měny, a ne s cílem ji oslabit,“ dodal.

Během první tiskové konference v roli nastupujícího prezidenta Donald Trump...

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, po Trumpově zvolení v listopadových volbách posílil až o šest procent. Investoři totiž předpokládají, že Trumpovy kroky ve funkci prezidenta podpoří růst ekonomiky Spojených států a přimějí americkou centrální banku (Fed) k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Začátkem ledna ale začal dolarový index oslabovat, a jeho povolební nárůst se tak zmírnil na zhruba tři procenta.

Trump v rozhovoru s listem The Wall Street Journal také uvedl, že Spojené státy možná budou muset „dostat dolar dolů“, pokud budou měnu tlačit vzhůru změny v daňové politice. „Mít silný dolar přináší určité výhody, ale spoustu nevýhod,“ prohlásil.

Američtí prezidenti se přitom dosud obvykle vyhýbali komentářům ke kurzu dolaru a odkazovali v této záležitosti na ministerstvo financí. Představitelé ministerstva se ke kurzu většinou vyjadřovali neutrálně a pečlivě volenými slovy, aby neznepokojili finanční trhy. „Trump říká věci a dělá věci, které žádný prezident nikdy nedělal,“ uvedl Chandler.

ČTK
Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...