Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stát chce do zemědělství ve znevýhodněných oblastech investovat 4 miliardy

Země | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Země | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

PRAHA Ministerstvo zemědělství plánuje letos vyplatit na dotacích pro znevýhodněné oblasti čtyři miliardy korun. Je to o 1,6 miliardy korun meziročně více, uvedlo v pondělí ministerstvo na svém webu. Plocha, na kterou budou moci farmáři čerpat peníze, se zvětší o 230 000 hektarů na zhruba dva miliony hektarů. To je 56,5 procenta výměry české zemědělské půdy.

Úřad také vyslal do meziresortního připomínkového řízení dva návrhy nařízení vlády, kterými se například stanoví, že více peněz bude moci získat podnik se živočišnou výrobou.

Mezi znevýhodněné oblasti patří například horské. Někteří farmáři, kteří v minulosti dotace na hospodaření ve znevýhodněných oblastech čerpali, tuto možnost podle nových podmínek mít nebudou. Jde zhruba o 7000 hektarů trvalých travních porostů. Pro tyto lokality plánuje resort vyplácet snižující se podporu do roku 2020, pokud pěstitelé o peníze žádali mezi roky 2015 a 2017.

„Nově bude moci ministerstvo zemědělství poskytovat podporu na veškerou zemědělsky obhospodařovanou půdu do všech typů znevýhodněných oblastí. Zatímco dříve měli v některých územích nárok na dotaci pouze zemědělci, kteří na nich udržovali travní porosty, nyní už budou moci požádat o podporu i na ornou půdu,“ dodal v tiskové zprávě úřad.

V evropském rozvojovém programu má ČR stanoveno, že může mezi lety 2014 a 2020 vyčerpat na podporu znevýhodněným oblastem z veřejných výdajů 785,6 milionu eur (cca 20 miliard korun).

V současném sedmiletém období do roku 2020 mohou zemědělci na všechna opatření v programu čerpat skoro 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu je 35 procent, zbytek představují evropské zdroje.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...