7. července 2015 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na dovolenou každoročně jezdí jen každý čtvrtý Čech, ukázal průzkum

Hledání v mapě – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hledání v mapě – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA V létě nejezdí na dovolenou pětina Čechů, přibližně čtvrtina si ji dopřeje každoročně. Zhruba třetina jezdí na dovolenou skoro každý rok a 23 procent jen výjimečně. Ukázal to v úterý zveřejněný průzkum agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.

Za dovolenou Češi utratí průměrně přes čtrnáct tisíc korun, což je o pět set korun více než loni. Skoro dvě třetiny z nich se ale vejdou do deset tisíc.

Více než třetina lidí stráví svou hlavní dovolenou v Česku. „Především starší lidé jsou při výběru ovlivněni kromě jiného vnímání změny v bezpečnostní situaci ve světě,“ uvedl Vlastimil Divoký z marketingu a komunikace ERV. Loni jich zůstalo v Česku o šest procentních bodů méně. K moři pojede 30 procent Čechů.

Tradiční Chorvatsko i netypické Španělsko

Na 63 procent Čechů zaplatí za ubytování, dopravu a stravování na dovolené do 10 tisíc korun. „K nákladům na dovolenou je nutné připočíst také kapesné za doplňkové služby v destinacích, jako jsou pronájem aut, návštěvy restaurací, sportovní atrakce a výlety. Za ně polovina českých turistů vydá do tří tisíc korun,“ dodal Divoký, podle kterého se loni do této částky vešla jen třetina turistů.

Podle dubnových informací Asociace cestovních kanceláří ČR jsou nejprodávanějšími destinacemi pro leteckou dopravu Řecko, Turecko, Španělsko a Egypt, po vlastní ose Češi nejčastěji míří do Chorvatska a Itálie.

ČTK