13. listopadu 2009 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na důchody letos bude. Poslanci navýšili schodek a stát si může půjčit

Důchodci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci | foto: Lidové noviny

Poslanci schválili zvýšení letošního rozpočtového schodku asi o 14 miliard zhruba na 52 miliard korun. Podle kabinetu je změna zákona o státním rozpočtu na rok 2009 nutná, protože jinak by kvůli hospodářské krizi chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu.

Podle ministra financí Eduarda Janoty přišlo schválení novely "za pět minut dvanáct". Pokud by poslanci novelu neschválili, mělo by to fatální důsledky pro věrohodnost České republiky, míní ministr.

"Nastal by problém s proplácením závazků vůči investorům dluhopisů, znamenalo by to ztrátu kredibility, zhoršení ratingu a zvýšení úrokových nákladů pro příští emise dluhopisů," uvedl Janota.

Ministr potvrdil, že chtěl původně prosazování novely přenechat politické vládě, která by vzešla z předčasných voleb, proto ji nepředložil dřív. "Do poslední chvíle jsem čekal, protože jsem očekával poměrně bouřlivý a značně politicky zabarvený průběh diskuse," dodal Janota.

Předlohu podpořilo 112 ze 117 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti. Hlasování se zdrželi jen tři poslanci ODS a dva nezařazení. Sněmovna dnes stihla projednat vládní novelu ve všech třech čteních. Diskuse provázely spory mezi levicí a pravicí o to, kdo může za současný stav veřejných financí.

Aktuální výši veřejného dluhu můžete sledovat ZDE

Původní schodek činil 38,1 miliardy, nově bude představovat 52,2 miliardy. Ministerstvo financí ale očekává, že rozpočet nakonec skončí se schodkem kolem 165 miliard korun.

Vládní novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2009 bylo podle vlády nutné schválit do konce listopadu. Byl nutný pouze souhlas poslanců, Senát rozpočet neprojednává. Zákon ale musí ještě podepsat prezident.

Z dodatečných 14 miliard by mělo jít 2,485 miliardy na důchody, 1,972 miliardy na podpory v nezaměstnanosti, kraje by měly dostat 2,558 miliardy na sociální služby. Dalších 6,873 miliardy má jít na úroky ze státního dluhu, sto milionů korun navíc si vyžádají poplatky spojené s jeho obsluhou.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?