18. února 2013 16:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na důchody loni chybělo rekordních 49 miliard. Zaplatil je stát

Důchod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchod. | foto: Shutterstock

PRAHA Na penze se v Česku loni vydalo o 49,4 miliardy korun více, než se vybralo. Propad důchodového účtu loni opět narostl, přičemž v minusu je už čtvrtý rok po sobě. Výdaje státu na dávky nemocenského pojištění se naopak držely na nižší úrovni než příjmy z pojistného, takže účet nemocenské byl 5,6 miliardy v plusu.

Důchodový účet se v posledních letech vytrvale propadá. Loni Česká správa sociálního zabezpečení vybrala na důchody 323,3 miliardy korun, ale vydala 372,8 miliardy. Rozdíl mezi příjmy a výdaji v porovnání s předchozím rokem znovu narostl o zhruba deset miliard korun. Loni totiž propad činil jen 39,5 miliardy.

Lépe si vede účet nemocenské, který je už několik let v plusu. Loni se vybralo 24,9 miliardy korun, ale vydalo pouze 19,4 miliardy. Navíc přesah příjmů nad výdaji vzrostl meziročně na téměř dvojnásobek, z předloňských 3,2 miliardy na loňských 5,6 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli výraznému propadu důchodů ale zůstává nadále celková bilance účtu sociálního zabezpečení v minusu. Loni činil celkový propad 43,9 miliardy korun, o pětinu více než v roce 2011. Přitom jak na důchody, tak na nemocenskou se meziročně vybralo více peněz.

"ČSSZ vybrala ke konci prosince 2012 na pojistném na sociální zabezpečení, které zahrnuje systémy důchodového a nemocenského pojištění, 348,3 miliardy korun. To představuje oproti stejnému období loňského roku nárůst zhruba o 4,1 miliardy," informovala Jana Buraňová z tiskového odboru úřadu.

ČSSZ dostává prostředky na výplatu dávek ze státního rozpočtu, a to nezávisle na tom, jak velký objem peněz v předchozím období vybrala. "Výdaje ČSSZ neovlivní. Dávky vyplácí ze zákona tomu, kdo splní podmínky nároku," doplnila mluvčí správy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!