14. dubna 2009 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na eGovernmentu vydělá pošta

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: w1.siemens.com

PRAHA Moderní, přátelský a efektivní úřad, který by měl zrovnoprávnit elektronické dokumenty s papírovými a zjednodušit tak státním úředníkům jejich práci. Takto prezentuje projekt eGovernment ministerstvo vnitra na svých webových stránkách. Zmíněná elektronizace sice systém zjednoduší a zrychlí, ale zároveň nejspíš nečekaně zdraží.

Informaci jako první přinesl server Aktuálně.cz. Podle něj se příčinou může stát krátký pozměňovací návrh jinak nevinného zákona o archivnictví. Stěžejní větu "Orgány veřejné moci se podílejí na úhradě nákladů spojených s provozováním informačního systému datových schránek" doporučil po konzultaci s náměstkem ministra vnitra Zdeňkem Zajíčkem sněmovní výbor pro veřejnou správu.

Kdo vydělá? Česká pošta
Server informuje o tom, že by systém, kdy úřady začnou po internetu posílat zprávy jiným úřadům, firmám i občanům za obdobnou cenu, jakou nyní platí České poště za dopisy, mohl naběhnout v červenci. V cestě mu zatím stojí poslanci a senátoři.

Aktuálně.cz píše, že elektronizace tudíž nebude znamenat pro odesílatele očekávaný významný pokles nákladů, naopak monopolní poště zaručí zajímavý a jen slabě regulovatelný příjem.

"Původní plán počítal s tím, že náklady na provoz systému ponese rozpočet ministerstva vnitra a komunální úřady nebudou muset platit. Náklady také měly být výrazně nižší," připomíná Dalibor Veřmířovský, který jako poslední náměstek zrušeného ministerstva pro informatiku stál u zrodu projektu eGovernment.

Lidovky.cz