12. května 2009 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na jedno pracovní místo čeká devět lidí

Nechci přijít o práci. Co dělat? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nechci přijít o práci. Co dělat? | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti se v dubnu dostala bez jedné desetinu už na osm procent. Loni v dubnu přitom činila 5,2 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se za rok zvýšil o 150 tisíc a pohybuje se tak okolo 450 tisíc. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle ekonomů bude ale nemzaměstnanost dále stoupat a koncem roku může překonat hranici devíti procent.

Dubnová míra nezaměstnanosti překonala očekávání, je nejvyšší od dubna 2007, řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Situace na trhu práce je podle ní opravdu vážná, což dokumentují i čísla o počtu propuštěných zaměstnanců v průmyslu. Celkově čísla zapadají do obrázku zhoršující se ekonomické situace, kdy hospodářská recese tvrdě dopadá i na trh práce, doplnil analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Vyšší než průměrnou míru nezaměstnanosti vykázalo 46 okresů, nejvyšší byla stejně jako v březnu Mostě, kde je bez práce dvakrát více lidí než je republikový průměr. Následují okresy Jeseník, Bruntál, Karviná, Děčín se 14 procenty a Hodonín a Chomutov shodně s 13,3 procenta. V Praze, kde je situace na pracovním trhu tradičně nejlepší, je nezaměstnanost pod třemi procenty.

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla tradičně v okresech Praha-východ s 2,6 procenta, v hlavním městě s 2,7 a Praze-západ s 2,8 procenta.

Nezměstnanost by už pomalu měla začít brzdit

Míra registrované nezaměstnanosti u žen činila devět a u mužů sedm procent. Úřady práce evidovaly ke konci dubna celkem 50.517 volných pracovních míst. Je to o 4895 míst méně než v předchozím měsíci a o 101.750 míst méně než v dubnu 2008. Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru devět uchazečů, z toho nejvíce v okresech Jeseník, kde MPSV uvádí 50,9 uchazeče na jedno pracovní místo.

Hospodářská komora ale připomněla, že tempo zvyšování nezaměstnanosti se ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížilo a 22 okresů zaznamenalo meziměsíční pokles nezaměstnaných. "Dubnová čísla znamenají, že růst nezaměstnanosti se přibrzdil a není to již zdaleka takové drama jako v předchozích měsících. Co se týká lidí bez práce, není na tom ČR v této chvíli úplně špatně a je v popředí mezi zeměmi EU s nejnižší mírou nezaměstnaností. Neznamená to však, že je vyhráno nebo že se koná obrat k lepšímu," komentoval data prezident komory Petr Kužel.

ČTK