Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
21. října 2013 13:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na Kalouska se chystá trestní oznámení. Počkejte po volbách, říká Fischer

Jan Fischer byl hostem Otázek Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer byl hostem Otázek Václava Moravce. | foto: ČTK

PRAHA Kritika fungování oddělení mezinárodních arbitráží, kterou zadal ministr financí v demisi Jan Fischer, by mohla vyústit v podání trestního oznámení na bývalého šéfa resortu Miroslava Kalouska. Výsledky šetření ale hodlá ministerstvo zveřejnit až po volbách.

Podle zdrojů serveru Česká pozice chystá ministerstvo financí trestní oznámení pro porušování povinností při správě cizího majetku na neznámého pachatele v souvislosti s narovnáními v arbitrážních sporech.

Oznámení by mělo být namířeno na bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. V srpnu Jan Fischer odvolal šéfa oddělení mezinárodní ochrany investic a zahraničních pohledávek Radka Šnábla, který patřil ke Kalouskovým nejbližším spolupracovníkům a měl na starosti miliardové arbitráže vedené proti Česku. (čtěte VÍCE)

Fischer také zahájil audit Šnáblova oddělení. "Rozhodl jsem se, že jakékoli informace z tohoto šetření a následné kroky budou oznámeny až po volbách. Nechci, aby mnohaměsíční práce expertů MF byla zneužita pro předvolební boj. Stejně tak nechci, aby exministr Kalousek zjištěné závažné důkazy bagatelizoval a znevěrohodňoval právě s odkazem na jejich účelovost v době vrcholící volební kampaně," uvedl ministr financí v demisi Jan Fischer.

Kalousek podle Fischera porušil zákon

"Ponechávám na čtenáři, aby posoudil, zda toto neuchopitelné a mlhavé prohlášení je korektním postojem úřednického ministra nebo zákeřným předvolebním útokem, na který v podstatě nelze reagovat," uvedl k tomu Kalousek. O správnosti postupu při řešení arbitráží a pohledávek je přesvědčen. "Tyto postupy prokazatelně ušetřily daňovým poplatníkům desítky miliard korun," dodal Kalousek.

Podstatou trestního oznámení budou podle České pozice narovnání se zahraničními firmami, které státu hrozily soudními spory či arbitrážemi. "Tato rozhodnutí byla projednávána v režimu utajení důvěrné, takže se o nich veřejnost nedozvěděla. Neznámý pachatel bude viněn z toho, že státní peníze proudily k často neprůhledným firmám, i když to nebylo nutné," uvedl server s odkazem na zdroj obeznámený s chystaným plánem.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!