Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na Kubě dochází toaletní papír. Hroutí se režim?

Toaletní papír. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toaletní papír. | foto: Sandoz

HAVANA Obyvatelé Kuby se musí připravit kromě utahování opasků i na další nepohodlí. Kubánské úřady v pátek oznámily, že na „ostrově svobody“ dochází toaletní papír a dodávky do konce roku nemusí stačit. S podobnou situací jsme se přitom mohli setkat před dvaceti lety i u nás.

Kubánská pokladna je kvůli loňským hurikánům a ekonomické krizi, která způsobila pokles příjmů z vývozu ropy, poloprázdná. Vláda proto musela přistoupit k řadě nepopulárních úsporných opatření, která mají pomoci udržet ekonomiku nad vodou, Jedním z nich je omezení dovozu základního zboží o dvacet procent, které je za situace, kdy Kuba musí dovážet až 60 procent potravin, obzvláště drastické.

Když minulý týden současná hlava státu Raúl Castro ve svém projevu před Národním shromážděním řekl, že vláda musela letos už podruhé snížit své výdaje, nezmínil se, že se úsporná opatření dotknou i tak základní věci, jako je dostatek toaletního papíru.

Omezení dovozu se totiž okamžitě projevilo na zásobování státních obchodů. Jedním z nejnedostatkovějšího zboží se stal toaletní papír, který prakticky zmizel z pultů obchodů. Kuba sice sama toaletní papír také vyrábí, ale podle státní firmy Cimex v současnosti chybějí i suroviny. Představitel firmy však Kubáncům ve státním rádiu Rebelde slíbil, že se dočkají na konci roku.

Další podrobnosti si přečtěte ve čtvrtečním vydání

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...