29. března 2017 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na levnější mobily a notebooky si počkáme i několik měsíců. Silnější koruna se neprojeví hned

Elektronika. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektronika. Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Očekávané zpevnění koruny po ukončení devizových intervencí České národní banky se na cenách většiny elektroniky může projevit až s několikaměsíčním zpožděním. Bude se týkat novinek uváděných na trh. Ceny mobilních telefonů a notebooků ale mohou klesnout i dříve. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky.

Na konci letošního roku by mohl být podle odhadů analytiků kurz mezi 25,50 až 26,50 korun za euro. Zpevnit by koruna mohla i k dolaru. Cena většiny elektroniky je přímo či nepřímo navázána na kurz americké měny.

„Po posílení koruny očekáváme, že vybrané zboží opravdu zlevní. Kurz koruny je ale pouze jeden z prvků při cenotvorbě, důležitou roli hraje také konkurence, dostupnost, exkluzivita nebo akční nabídky,“ uvedl produktový manažer Kasa.cz Petr Štursa.

Podle finančního ředitele e-shopu Alza.cz Jiřího Ponrta se toho v krátkodobém horizontu letošního roku ohledně cen elektroniky příliš nestane. Velká část zboží je již naskladněna, hlavní dodavatelé mají na velkou část budoucích dovozů navázáno zajištění měny. Skokové změny cen podle něj nelze očekávat.

„Důležité je, kdy k uvolnění (kurzu) skutečně dojde. Pokud k tomu dojde na konci druhého až třetího čtvrtletí, zboží na Vánoční sezónu již bude na lokálních skladech nebo na cestě. Pak by se případné změny projevily až po skončení povánočních výprodejů 2018,“ dodal Ponrt.

Nižší ceny až s novým zbožím

Také podle řetězce Euronics je předčasné mluvit o plošném snižování cen. Případná změna kurzu by se dotkla až nového zboží. „Může se projevit u novinek v řádu týdnů až dvou měsíců. Stejně jako tomu bylo při zahájení intervence, nejrychleji se změny kurzu projevují u obrátkovější elektroniky, jako jsou mobilní telefony, notebooky atd.,“ dodala mluvčí Euronics Lenka Mastešová.

Devizové intervence ukončí ČNB zřejmě v dubnu, vyplývá z odhadů oslovených analytiků. Bankovní rada na počátku února zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu letošního roku. Rovněž uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Devizové intervence centrální banka zahájila kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro na počátku listopadu 2013. Od té doby do konce ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu.

ČTK