29. dubna 2009 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na protest proti vládě si usekl prst a snědl ho

Odborář si ukousl prst na protest proti vládě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborář si ukousl prst na protest proti vládě (ilustrační foto) | foto: AFP

BĚLEHRAD Vůdce srbských textilních odborářů zvolil svérázný a bolestivý způsob protestu. Aby zdůraznil, jak zoufalí jsou zaměstnanci z nevyplacených mezd, usekl si jeden prst a snědl ho. Někteří zaměstnanci totiž na dlužné výplaty čekají už několik let. Odměnou za odvedenou práci je jim pouze zdravotní pojištění a některé drobné nefinanční benefity.

V pondělí se Zoran Bulatovič, který vede odborovou organizaci v textilce Raška Holding ve městě Novi Pazar na jihovýchodě Srbska, jal incident vysvětlovat. Podle svých slov chtěl vyjádřit zoufalství, kterému on a jeho kolegové z továrny propadli. "My dělníci už nemáme co jíst. Musíme hledat alternativní zdroje stravy a já jen chtěl ukázat názorný příklad,“ uvedl Bulatovič.

Ke svému činu se odhodlal, když jeho zástupkyně ve vedení odborové organizace prohlásila, že jako matka tří dětí si na protest usekne prst na ruce.

Minulý pátek si Bulatovič vzal pilku a uřízl si většinu malíčku na levé ruce. "Pekelně to bolelo. Ale nemohl jsem dopustit, aby to musela udělat ona,“ vysvětlil agentuře Reuters po víkendu, který už strávil bez svého levého malíčku. Státem ovládaná společnost Raška Holding byla v osmdesátých letech velkým textilním podnikem, který v dobách největší slávy zaměstnával čtyři tisícovky lidí.

Po pádu komunismu však továrna postupně ztrácela odbytiště a pak se na jejím osudu podepsala válka v Jugoslávii. Během desetiletého válečného konfliktu a po uvalení mezinárodních hospodářských sankcí na Srbsko masivně propouštěla. Dnes Raška Holding zaměstnává jen asi stovku lidí. 

Situaci řeší srbský ministr práce a sociálních věcí Rasim Ljajič. Podle nového záměru vlády by mohla továrna přejít pod správu města Novi Pazar, ale nejdříve je nutné podnik oddlužit. To má vyřešit srbské ministerstvo hospodářství a regionálního rozvoje. 

Lidovky.cz

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...