Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na rozpočet je rezerva 70 miliard

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: Jan Zátorský ČTK

PRAHA Ministerstvo financí má k dispozici na financování schodku letošního rozpočtu rezervu kolem 70 miliard korun z loňského roku. Ta vznikla tak, že stát díky nižšímu loňskému schodku nemusel využít zcela peníze z prodeje státních dluhopisů. Na dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru to řekl náměstek ministra financí Eduard Janota.

Po všech opatřeních, které vláda podnikla, by měl letošní schodek rozpočtu činit 73,4 miliardy korun, informoval Janota poslance.

Schválený rozpočet počítá s deficitem 38,1 miliardy korun. Rozpočet ovšem předpokládal dnes již nerealistický odhad růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Loňský rozpočet skončil schodkem kolem 20 miliard korun. Schválený návrh přitom počítal se schodkem 70,8 miliardy korun. Tomu odpovídal i dluhopisový program, kterým vláda získávala peníze na jeho financování.

Ministerstvo má další rezervy i z předchozích let, kdy skutečné schodky byly nižší než plánované. "Dneska se nám to hodí, protože máme polštář asi 70 miliard, který nám umožní snazší financování v letošním roce," řekl Janota po jednání novinářům.

Náměstek informoval sněmovní rozpočtový výbor o plnění státního
rozpočtu za loňský rok a o dopadech zpomalení ekonomiky na státní rozpočet. Poslanci si na dnešní den přizvali také ministra Miroslava Kalouska, ten se ale z jednání omluvil.

Janota zopakoval, že pokud by růst české ekonomiky v letošním roce zpomalil pod jedno procento a vláda by nepřijala žádná opatření, pak by schodek veřejných rozpočtů překročil maastrichtská kritéria. Ta povolují nejvýše podíl schodku tři procenta v poměru k hrubému domácímu produktu. To by pak ztížilo cestu k přijetí eura.

"To znamená, že bychom stěží mohli žádat o vstup do systému směnných kurzů a do dvouletého období, ve kterém budeme muset být před vstupem do evropské měnové unie," řekl.

Pokud by naopak byl letošní růst české ekonomiky vyšší než jedno procento, neměla by mít Česká republika problém se do tříprocentního limitu schodku veřejných financí vejít, dodal Janota.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?