25. března 2012 7:03 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Světovou banku bude nejspíš opět řídit Američan

Jim Yong Kim | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jim Yong Kim | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Na šéfa Světové banky kandidují celkem tři lidé. Po uplynutí termínu k podávání nominací to oznámila sama Světová banka. Jednoznačným favoritem je Američan a zdravotnický expert Jim Yong Kim.

Na šéfa Světové banky kandidují tři lidé, favoritem je Američan. Jeho konkurenty jsou nigerijská ministryně financí Ngozi Okonjo-Iwealaová a bývalý kolumbijský ministr financí José Antonio Ocampo.

ČTĚTE TAKÉ:

Vítěz výběrového řízení nahradí v čele banky Roberta Zoellicka (58), který minulý měsíc oznámil, že se nebude ucházet o další funkční období. Zoellick stojí v čele Světové banky od 1. července 2007. Funkční období mu tedy vyprší na konci června.

Konečné rozhodnutí by podle agentury Reuters mělo padnout do pololetního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které se uskuteční 21. dubna. Očekává se však, že projde kandidát USA, protože Spojené státy mají největší hlasovací práva a jejich kandidáta zřejmě podpoří i evropské země a Japonsko.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?