10. září 2009 20:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na vyšší důchody nemáme, řekl ministr Janota

Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eduard Janota | foto: ČTK

PRAHA Podpora nezaměstnaným se zvýší. Důchody nikoliv. Takový je plán ministra financí Eduarda Janoty při sestavování státního rozpočtu na příští rok. Zatím mu však Fischerova vláda posvětila jediné – deficit Janotova rozpočtu by neměl přesáhnout 231 miliard korun.

Janota včera zopakoval, že bude usilovat o snížení deficitu na 165 miliard prostřednictvím návrhů legislativních změn cílených na snížení mandatorních výdajů. Kvůli tomu chce do příští středy vyjednávat jak s vládními ministry, tak s představiteli politických stran. Avšak ti pro jeho úsilí moc pochopení nemají. Představitelé ODS například včera prohlásili, že Janotovy návrhy ve sněmovně nepodpoří. "Je to bezpředmětné, protože v tuto chvíli nic takového jako Janotův balíček neexistuje," řekl poslanec Petr Nečas.

A lehké to Janota nebude mít ani ve Fischerově vládě. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka se netají tím, že ještě bude bojovat o valorizaci důchodů. Přál by si jejich zvýšení o dvě procenta. To je ale pro Janotu nepřijatelné. Ve svém rozpočtovém návrhu sice plánuje navýšit oproti letošnímu roku výdaje na důchody o 15,3 miliard korun. Tvrdí však, že toto navýšení odpovídá rostoucímu počtu důchodců.

Další podrobnosti si přečtěte v pátečním vydání deníku
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?