Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na zpackaném mýtu Česko letos prodělá miliardu

Mýtná brána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána. | foto: Lidové noviny

PRAHA Stát chtěl zlaté tele, pořídil spíš kulhavou kobylu. Mýtné mělo osmi až dvanácti miliardami korun ročně přispívat na stavby českých silnic. Kamiony, které mýtné platí, však nepřispívají státní kase, ale provozujícím firmám.

V úterý schválila vláda rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož vyplývá, že podobně nevýhodné pro stát bude mýto i v dalších letech. Mohou za to hlavně dodatečné smlouvy uzavřené exministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Ty rozšířily původní zakázku z 22 miliard na 30 miliard korun.

Zatímco před dvěma lety státu zůstala alespoň miliarda z vybraných 5,5 miliardy korun na mýtě, letos Česko miliardu korun dokonce prodělá. Zaplatí sedm miliard, očekává ale příjmy jen šest miliard.

MýtoZa deficit může fakt, že firma Kapsch, která mýtný systém v Česku postavila, dostane poslední splátku za jeho pořízení.

Jenomže ani od příštího roku stát na mýtu moc nevydělá. Díky vyšším sazbám pro kamiony sice počítá s příjmem až 10 miliard, ale 3,5 miliardy (35 %) z toho padne na provoz. Při sjednávání původní smlouvy přitom bylo stanoveno, že platba provozujícím firmám nebude vyšší než miliarda ročně.

„Stát platí za pořízení i provoz mýtného systému neúměrně vysoké částky. Jinou technologií nebo lepšími smlouvami by bylo možné docílit výrazného snížení plateb,“ říká Petr Moos, šéf expertní skupiny ministerstva dopravy.

Více se o nevýhodném mýtu dočtete ve čtvrtečním vydání LN

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...