16. ledna 2012 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Načasování snížení ratingu je velmi podivné

Studenti drží tansparent proti dalšímu zadlužování.  Za jejich zády se odehrává přelomový summit EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti drží tansparent proti dalšímu zadlužování. Za jejich zády se odehrává přelomový summit EU. | foto: Reuters

BRUSEL Načasování snížení ratingu agenturou Standard & Poor's devítce zemím eurozóny je velmi podivné, řekl dnes mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. Přišlo podle něj ve chvíli, kdy se objevila řada pozitivních zpráv.

Agentura se podle něj také mýlí, že se eurozóna příliš soustředí jen na škrty. "Máme více informací než ratingové agentury," uvedl při vysvětlování pohledu komise na skutečnosti.

ČTĚTE VÍCE:

"Myslíme si, že EU společně a členské země eurozóny jednotlivě dělají, co je třeba," řekl mluvčí komise. Dodal, že k nezbytným akcím budou přistupovat i nadále. Myšlenka vyjádřená ratingovými agenturami, že Evropa sleduje strategii založenou pouze na pilíři fiskální úspornosti, není podle něj správná.

Standard & Poor's v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti devítce států o jeden až dva stupně. Byly mezi nimi i Francie a Rakousko, které se dosud u této agentury pyšnily nejlepším ratingem. Agentura rovněž 14 zemím udělila výhled negativní, což znamená, že jejich rating může ještě v letošním roce dále zhoršit. Negativní výhled mají s výjimkou Německa i zbývající země eurozóny s nejvyšším hodnocením - tedy Finsko, Nizozemsko a Lucembursko.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz