Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nad loteriemi bude dohlížet muž, který je pro Janotu zárukou nestrannosti

Výherní automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automaty | foto: Shutterstock

PRAHA Novým ředitelem odboru státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi byl dnes jmenován Karel Korynta (54). Nahradil tím dosavadní šéfku Milušku Vrlovou, která byla po necelém roce ve funkci kvůli celkové nespokojenosti vedení ministerstva s kvalitou jejího řízení odboru odvolána.

Korynta dříve působil jako ředitel finančního analytického útvaru ministerstva financí a jako vedoucí oddělení finanční kontroly Finančního ředitelství pro Středočeský kraj. "Jeho osoba je pro mě zárukou, že neexistují a nebudou existovat žádné nadstandardní vztahy mezi ním a jakýmikoli loterijními společnostmi," uvedl ministr financí Eduard Janota.

Koryntu z finančního analytického útvaru ministerstva odvolal bývalý ministr Miroslav Kalousek v souvislosti s finanční transakcí, na základě které Česko přišlo o významné finanční prostředky. Šlo zřejmě o ztracených 500 milionů korun z dceřiné firmy České konsolidační agentury, společnosti Galileo Real. "Ze shromážděné dokumentace odboru závažné hospodářské trestné činnosti jsem nabyl přesvědčení, že bylo v silách FAÚ této transakci alespoň částečně zabránit," uvedl tehdy Kalousek.

Je to začátek konce nadměrného sázení?

Hlavním úkolem nového ředitele bude obhájit věcný záměr nového herního zákona a následně připravit i jeho paragrafované znění. Ten by měl přinést zefektivnění státní regulace a dozoru v oblasti loterií a jiných sázkových her, doplnil mluvčí.

Mluvčí ministerstva dnes zdůraznil, že s prací Vrlové byl ministr nespokojen delší dobu a její odvolání tedy není reakcí na aktuální situaci na sázkovém trhu. Oblast sázení a loterií je kvůli svému nadměrnému rozmachu a doprovodným negativním jevům terčem kritiky z mnoha stran.

Větší pravomoci chtějí například města a obce. Novou zákonnou úpravu oblasti loterií a sázení navrhují i KDU-ČSL a hlavní město Praha. Fungování loterního odboru kritizují i provozovatelé sázení. Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman nedávno řekl, že státní dozor doslova zkolaboval a je základem velké většiny procent negativních jevů v oblasti loterního průmyslu. Podle něho tak nejsou postihovaní například nelegální provozovatelé a v řadě obcí, které povolují hrací automaty, bují korupce.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.