29. října 2009 21:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nad loteriemi bude dohlížet muž, který je pro Janotu zárukou nestrannosti

Výherní automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automaty | foto: Shutterstock

PRAHA Novým ředitelem odboru státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi byl dnes jmenován Karel Korynta (54). Nahradil tím dosavadní šéfku Milušku Vrlovou, která byla po necelém roce ve funkci kvůli celkové nespokojenosti vedení ministerstva s kvalitou jejího řízení odboru odvolána.

Korynta dříve působil jako ředitel finančního analytického útvaru ministerstva financí a jako vedoucí oddělení finanční kontroly Finančního ředitelství pro Středočeský kraj. "Jeho osoba je pro mě zárukou, že neexistují a nebudou existovat žádné nadstandardní vztahy mezi ním a jakýmikoli loterijními společnostmi," uvedl ministr financí Eduard Janota.

Koryntu z finančního analytického útvaru ministerstva odvolal bývalý ministr Miroslav Kalousek v souvislosti s finanční transakcí, na základě které Česko přišlo o významné finanční prostředky. Šlo zřejmě o ztracených 500 milionů korun z dceřiné firmy České konsolidační agentury, společnosti Galileo Real. "Ze shromážděné dokumentace odboru závažné hospodářské trestné činnosti jsem nabyl přesvědčení, že bylo v silách FAÚ této transakci alespoň částečně zabránit," uvedl tehdy Kalousek.

Je to začátek konce nadměrného sázení?

Hlavním úkolem nového ředitele bude obhájit věcný záměr nového herního zákona a následně připravit i jeho paragrafované znění. Ten by měl přinést zefektivnění státní regulace a dozoru v oblasti loterií a jiných sázkových her, doplnil mluvčí.

Mluvčí ministerstva dnes zdůraznil, že s prací Vrlové byl ministr nespokojen delší dobu a její odvolání tedy není reakcí na aktuální situaci na sázkovém trhu. Oblast sázení a loterií je kvůli svému nadměrnému rozmachu a doprovodným negativním jevům terčem kritiky z mnoha stran.

Větší pravomoci chtějí například města a obce. Novou zákonnou úpravu oblasti loterií a sázení navrhují i KDU-ČSL a hlavní město Praha. Fungování loterního odboru kritizují i provozovatelé sázení. Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman nedávno řekl, že státní dozor doslova zkolaboval a je základem velké většiny procent negativních jevů v oblasti loterního průmyslu. Podle něho tak nejsou postihovaní například nelegální provozovatelé a v řadě obcí, které povolují hrací automaty, bují korupce.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?