4. června 2015 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Stropnický: V Lipencích se nelegálně těží štěrkopísek. Podívejte se

Těžba štěrkopísku v pražských Lipencích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba štěrkopísku v pražských Lipencích. | foto: Archiv HMP

PRAHA Podle náměstka pražské primátorky Matěje Stropnického se v Lipencích u soutoku Vltavy s Berounkou nelegálně těží štěrkopísek. Majitel má podle něj povolení jen na rozšíření golfového hřiště o tři jamky.

Náměstek za Stranu zelených/Trojkoalici si přímo na stavbě vyžádal předložení stavebního povolení. 

„Investor má stavební povolení vydané na rozšíření golfového hřiště o tři jamky a dodatečně povolené terénní úpravy,“ popsal náměstek Stropnický. Vyzval proto se starostou Prahy 16 Karlem Hanzlíkem stavební úřad, aby situaci prošetřil.

Podle něj je třeba zjistit, jestli je stavba v souladu s vydaným stavebním povolením a zda jej stavební úřad vydal v souladu se zákonem. 

Těžba štěrkopísku v pražských Lipencích.
Těžba štěrkopísku v pražských Lipencích.

Vytěžené území má podle něj několik hektarů a ze tří stran ji zakrývají zemní valy. 

„V chodu je řada bagrů a těžebních strojů, uprostřed je vytěžené jezero o průměru minimálně 100 metrů. Zhruba každých pět minut po polní cestě odjíždí kamion plný vytěženého materiálu,“ popsal Stropnický.

Stropnický byl spolu se zástupci místních samospráv na návštěvě Radotína, Zbraslavi a Velké Chuchle. Městské části a hlavní město se snaží dohodnout na koordinované správě oblasti soutoku Berounky a Vltavy. Náměstek Stropnický podpořil návrh jejich „Memoranda o spolupráci na rozvoji a budoucím využití území kolem soutoku Berounky a Vltavy,“ které vycházejí z Koncepce pražských břehů, a značí první krok k vytvoření tzv. „příměstského parku“.

 

ČTK