8. června 2009 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nárůst počtu lidí bez práce se zastavil, Česko nabírá dech

Podnikatelé zřejmě získají dočasné slevy na sociálním pojištění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatelé zřejmě získají dočasné slevy na sociálním pojištění. | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti letos v květnu ve srovnání s dubnem stagnovala na 7,9 procenta. Analytici přitom očekávali kvůli hospodářské recesi růst míry počtu lidí bez práce na osm procent. Podobná čísla však nesnesou srovnání s loňskem, kdy byla v květnu nezaměstnanost pět procent.

Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se v květnu meziročně zvýšil o více než polovinu na téměř 450 tisíc lidí. Oproti minulému měsíci ale v evidenci úřadů práce přibylo pouze 835 uchazečů a pokles nezaměstnanosti byl v květnu zaznamenán již v 39 okresech.

"Při stagnaci celkové nezaměstnanosti to ukazuje i na rozměr negativního dopadu recese, který je v květnu 2-3 krát menší než tomu bylo v předchozích čtyřech měsících. Trh práce ukázal první záblesk toho, že hlavní propad ekonomik nastal v prvním čtvrtletí a ve zbytku roku by mělo dojít ke stabilizaci," poznamenal hlavní ekonom společnosti Atlantik Petr Sklenář.

Sezónní práce zaměstnaly především muže

Zpomalení nárůstu nezaměstnanosti v minulém a zejména v tomto měsíci ovlivnilo podle MPSV mírné oživení v sezónně orientovaných odvětvích, jako jsou například stavebnictví a lesnictví. "Vzhledem k tomu, že to jsou odvětví s lepším uplatněním mužů, po několikaměsíčním nárůstu se mírně snížil jejich podíl na nezaměstnanosti. V měsíci červnu lze očekávat na trhu práce stabilizovaný stav," uvedlo MPSV. Míra registrované nezaměstnanosti žen byla 9,1 procenta a mužů sedm procent.

Úřady práce evidovaly na konci května necelých 50 tisíc volných pracovních míst, což je o sto tisíc méně než v květnu 2008. Na jedno volné pracovní místo tak v současné době připadá v průměru 9,5 uchazeče. Nejhůře jsou na tom uchazeči v okolí Děčína, kde se o jedno volné místo může ucházet více než 55 lidí bez práce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz