12. listopadu 2012 12:29, aktualizováno  13:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Rating byl zmanipulován, tvrdí Itálie a žene agentury před soud

Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | foto: Reuters

MILÁN Italská prokuratura navrhuje za údajnou manipulaci s úvěrovým ratingem země postavit před soud celkem sedm lidí z globálních ratingových agentur Standard & Poor's a Fitch Ratings. Naopak představitele agentury Moody's Investors Service prokurátoři obvinění zprostili.

Prokuratura v souvislosti s podezřením na manipulaci s ratingem už loni prohledávala kanceláře, které mají všechny tři agentury v Itálii.

Prokuratura má za to, že ratingové agentury zneužily důvěrných informací k sérii změn v hodnocení hlavního ratingu Itálie. Informovala o tom italská daňová policie.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvíce obviněných je z agentury S&P, a to pět. Další dva jsou zástupci agentury Fitch. Obviněni měli být i další dva lidé z agentury Moody's, tam se ale prokuratura rozhodla stíhání odložit. S&P snahu prokuratury odmítla jako zcela bezpředmětnou.

"Ta obvinění jsou zcela bezdůvodná a nepodložená. Naším úkolem je publikovat nezávislé názory na schopnost splácet dluhy podle naší veřejné a transparentní metodiky. Tu důsledně uplatňujeme všude ve světě," píše se v reakci, kterou S&P zaslala agentuře Reuters.

"Stejnou roli budeme vykonávat i nadále, aniž bychom se obávali, nebo naopak zvýhodňovali jakéhokoli investora, emitenta dluhopisů nebo jiného subjektu z vnějšku. V tomto ohledu budeme bránit naše kroky i pověst, stejně jako kroky i pověst našich lidí," stojí také v komentáři ratingové agentury.

Ratingové agentury loni jedna po druhé začaly snižovat hlavní rating Itálie, převážně s odkazem na horší hospodářské vyhlídky. Snížení ratingu pak odstartovalo výprodej italských dluhopisů, v důsledku čehož se zvýšily výnosy, a tedy i náklady na obsluhu dluhu.

Krize v Itálii

Itálie patří k nejzadluženějším zemím eurozóny. Finanční trhy ji už delší dobu vnímají jako možného dalšího kandidáta na mezinárodní finanční pomoc. Tamní vláda ale takové úvahy odmítá a tvrdí, že je schopna finanční profil země díky reformám zlepšit.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz