Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Návrh státního rozpočtu: Polovina ministerstev bude mít méně peněz

Ministerstvo práce a sociálních věcí dostane o skoro 9 miliard více. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo práce a sociálních věcí dostane o skoro 9 miliard více. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá meziročně s poklesem výdajů u zhruba poloviny ministerstev a dalších státních úřadů. Nejvíce mají klesnout výdaje na státní dluh, a to o 7,5 miliardy korun. Naopak o téměř devět miliard korun by měly výdaje stoupnout ministerstvu práce a sociálních věcí.

Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu. Údaje jsou bez započtení peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

Celkově ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdaje bez unijních peněz ve výši 1 139 bilionu korun. Letos rozpočet počítá s částkou o zhruba devět miliard nižší. Do roku 2018 by podle materiálu měly výdaje rozpočtu stoupnout až na 1 206 bilionu korun.

Státní rozpočet i jeho parametry mohou ovšem doznat ještě výrazných změn, vždy tomu tak v předchozích letech bylo. Dnes například o návrhu bude jednat koaliční rada. Ta se zatím shodla na schodku rozpočtu, který by měl být příští rok 70 miliard korun. Vláda musí schválit návrh rozpočtu do konce září.

Nejvíc bere ministerstvo práce

Tradičně téměř polovina výdajů rozpočtu jde na vrub ministerstva práce a sociálních věcí, které by mělo získat na výdaje přes 536 miliard korun, tedy meziročně o 8,9 miliardy více.

O dvě miliardy na 46,1 miliardy korun by měly vzrůst výdaje ministerstva obrany. Ty by měly růst i nadále a v roce 2018 dosáhnout téměř 52 miliard korun. Také ministerstvo školství by si podle návrhu MF mělo příští rok polepšit, a to o 2,3 miliardy na více než 131 miliard korun. Ministerstvu vnitra by měly stoupnout výdaje o 1,5 miliardy na 55,8 miliardy korun. Z toho 700 milionů dostane úřad jako příspěvek na částečnou úhradu ztráty z poštovní univerzální služby.

Naopak nižší o 7,5 miliardy by měly být ve srovnání se schválených rozpočtem na letošní rok výdaje na státní dluh. Méně peněz také MF navrhuje pro ministerstvo zemědělství a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Platy porostou

Podle prezentace ministerstva financí pro koaliční radu počítají výdaje navrženého rozpočtu s růstem platů státních zaměstnanců o tři procenta a zaměstnanců ve státní službě o další dvě procenta navíc. Platy soudců a státních zástupců by měly růst o dvě procenta a dalších ústavních činitelů o 6,6 procenta.

U valorizace důchodů počítá návrh pouze se zákonnou valorizací, tedy s růstem penzí příští rok o 105 korun. Vláda v pondělí přitom schválila jednorázové zvýšení důchodů ještě letos o 600 korun. Dále MF počítá s nárůstem plateb za státní pojištěnce o jedno procento. ČSSD požaduje růst vyšší, vláda dnešní jednání o platbách za státní pojištěnce přerušila.

V dalších oblastech MF navrhuje zvýšit o 300 milionů na 1,3 miliardy podporu exportu Českou exportní bankou a o jednu miliardu navýšit základní kapitál EGAP. Zároveň chce MF snížit o desetinu nároky ministerstev a institucí z dříve nespotřebovaných výdajů, tedy o 4,6 miliardy korun.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!