22. ledna 2010 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Návrhy ČSSD? Jen virtuální peníze, říká ministr Janota

Ministr financí Eduard Janota na tiskové konferenci po jednání vlády o úsporném balíčku 21. září v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota na tiskové konferenci po jednání vlády o úsporném balíčku 21. září v Praze | foto: ČTK

PRAHA Jiří Paroubek včera představil své ekonomické plány. "Opatření ČSSD jsou spíše populistická, než aby něco skutečně řešila," říká k nim ministr financí Eduard Janota.

LN Opatření sociální demokracie proti krizi jdou hlavně cestou zvyšování přímých daní. To je dost v rozporu s tím, co jste představil ve své "exit strategii"...
Je to otázka filozofie. Ve strategii říkáme, že je nezbytné v prvé řadě stabilizovat veřejné finance a poté mohou teprve přijít opatření, která podpoří ekonomický růst. Je to obrácený přístup. Za druhé se ke stabilizaci musí dojít opatřeními na straně příjmů i výdajů. A za třetí, jaká konkrétní forma bude aplikována, o tom rozhodnou volby. Této vládě už nikdo nic legislativně neschválí.

Čtěte více:

LN ČSSD chce do roku 2013 snížit deficit pod tři procenta, aby bylo možné přijmout euro v roce 2015. Je to podle vás možné? Četl jsem ta jejich opatření. Tam létají miliardy vzduchem na nápady, jako jak ušetřit lepším zadáváním veřejných zakázek desítky miliard. To jsou všechno virtuální peníze. Když budu mít lepší veřejné zakázky, což podporuji, mohu za jednu sumu peněz udělat více akcí, to je logické. Ale brát to, jako že ušetříme velké peníze, to je nesmyslné. Třeba u ekologické superzakázky – není možné tvrdit, že když nebude, ušetří se miliardy. To je hloupost. Muselo by se stejně vypisovat padesát tendrů každý rok. Opatření jsou spíše populistická, než aby něco řešila.

LN Je stejně populistické opatření i použít deset miliard z ČEZ k "opatřením v sociální oblasti"?
Možná sociální demokracie už zapomněla na to, že dividendy měly být použity jako polštář pro reformu penzí. To byla i jedna z jejich proklamací. Dividendy z ČEZ jsou navíc jediný zdroj k tomu, abychom vyřešili ekologické závazky.

LN Na druhou stranu ČEZ používá svůj zisk na investice v Polsku a Albánii. K čemu jsou českým daňovým poplatníkům?
Souhlasím s vámi, že by se mělo říci, že ČEZ by měl více investovat tady. Na tripartitě byla otázka různých velkých projektů. Politika megalomanských investic v zahraničí může být přehodnocena.

LN Když jste narazil na čtvrteční zasedání tripartity, tam vás s exit strategií "vyhnali"...
To ne. Debata byla o tom, že jedni by chtěli zvýšit ekonomický růst a druzí zaměstnanost, ale prioritou jsou zdravé a udržitelné finance. Důležitá je finanční stabilita.

LN Podpořil byste něco z návrhů sociální demokracie?
Zakázky, tendry, korupce, to je jasné, to podpoří každý zdravě uvažující člověk. Zvýšení progrese je přijatelné, ale přesvědčili jsme se, že v době krize je zvyšování přímých daní kontraproduktivní, protože u nich byly největší propady v loňském roce. V nepřímých daních byl výpadek řádově nižší.

Další podrobnosti, analýzy a rozhovory o ekonomických plánech socialistů si přečtěte v dnešním vydání deníku