17. března 2009 15:16 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas chce zachránit 70 tisíc míst

Ministr práce a sociáních věcí Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociáních věcí Petr Nečas | foto: Jan TřeštíkČTK

PRAHA Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo projekt, od něhož očekává udržení až 70.000 pracovních míst. Jeho záměrem je přimět firmy, aby nepropouštěly lidi, pro které něž v době krize nemají práci. Těm, které firma pošle na školení, bude stát platit mzdu.

Stát proto prostřednictvím grantů z Evropského sociálního fondu výši 3,3 miliardy korun hodlá zaplatit podnikatelům mzdové náklady na zaměstnance, kteří si budou zvyšovat své odborné znalosti. Novinářům to dnes v Praze řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Zaměstnavatelé budou moci žádat o granty na zvyšování kvalifikace svých zaměstnanců od příštího týdne. Podle Nečase budou své projekty moci zahajovat co nejdříve a stát jim co nejvíce usnadní přístup k penězům na jejich financování; v některých případech zaměstnavatelům zaplatí dokonce všechny mzdové náklady za zaměstnance, kteří se budou školit.

Účastníci školení přitom budou moci měsíčně pobírat až trojnásobek minimální mzdy, tedy 24.000 korun. O peníze mohou podle Nečase žádat velké a střední podniky i malé firmy i živnostníci.

I s nimi by se podle jeho odhadu mohl počet žadatelů vyšplhat do tisíců. "Jednotlivé výzvy a projekty se vzájemně doplňují a pokrývají různé situace, v jakých se nacházejí zaměstnavatelé i zaměstnanci v současných nepříznivých hospodářských podmínkách," uvedl Nečas.

O granty mohou žádat zaměstnavatelé ze všech regionů s výjimkou Prahy. Rovněž firmy sídlící v metropoli mohou žádat o granty, avšak pouze v případě, že budou školit své zaměstnance z provozů v jiných regionech.

Vzdělávejte se!
V prvním programu nazvaném Školení je šance, na nějž bude do konce letošního roku vyčleněno 1,8 miliardy korun, budou peníze na granty rozdělovat úředníci ministerstva. Projekty s regionálním dosahem podpoří částkou ve výši jeden milion až sedm milionů korun; projekty realizované ve dvou a více regionech dvěma miliony až 15 miliony korun.

O podpoře prvních projektů ministerstvo rozhodne v polovině dubna.
Úřady práce budou rozhodovat o rozdělení peněz z programu nazvaného Vzdělávejte se!, na který ministerstvo vyčlení 1,5 miliardy korun.

Velké podniky s více než 250 zaměstnanci z něj budou moci čerpat až 60 procent úhrady nákladů na podporu vzdělávání zaměstnanců, střední podniky s více než 50 zaměstnanci 70 procent a malé podniky až 80 procent.

Jeden z projektů programu Vzdělávejte se! potrvá až do června roku 2011. Kdyby měli zaměstnavatelé o granty a vzdělávací projekty takový zájem, že by se celá částka vyčerpala, připraví stát podle Nečase další podobné projekty. Na peníze budou mít nárok všichni zaměstnavatelé, kteří splní ministerstvem nastavená pravidla.

Lidovky.cz, ČTK