Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas se omlouvá Klausovi za výrok o ekonomické debilitě

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas se osobním dopisem omluvil prezidentu Václavu Klausovi za obecný výrok o "debilitě", který pronesl v rozhovoru pro Lidové noviny v souvislosti s vládní snahou o zvýšení DPH.

Premiér podotkl, že věta "to by byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility" zazněla v souvislosti s otázkou na stažení balíčku ze Sněmovny.

Co řekl Nečas v LN (18. srpna)

LN Takže o tom, že byste druhé zvýšení DPH nakonec zastavili, vůbec neuvažujete?
Ale to by byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility. Byl by to signál finančním trhům, že ustupujeme od naší konsolidační strategie kvůli pár desetinkám procenta ekonomického růstu. Ať si to někdo udělá, ale to bude jiná vláda s jiným premiérem. S tímto premiérem nikdy.

"Nechtěl jsem se dotknout pana prezidenta," zdůraznil Nečas v Otázkách Václava Moravce na ČT. Klaus balíček kritizoval; podle něho je zvyšování daní v této době ekonomická sebevražda. Jak omluvný dopis formuloval, nechtěl Nečas říct.

Spory kolem budoucí sazby daně z přidané hodnoty (DPH) posilují podle předsedy vlády a ODS Petra Nečase hrozbu rozpočtového provizoria. Pokud by v příštím roce platila dříve schválená jednotná sazba DPH ve výši 17,5 procenta, deficit státního rozpočtu by se zvýšil o 24 miliard korun, uvedl nyní Nečas.

"Jít teď na 17,5 procenta znamená zvýšit deficit státního rozpočtu na 24 miliard (korun) proti stávajícím návrhu. To už je takové číslo, které prostě nejde vykrýt," prohlásil premiér Nečas.

ČTĚTE TAKÉ:

Byl by to podle něj také výrazný inflační impuls. "Přece si nikdo teď vážně nemůže myslet, že ve stávající ekonomické situaci se všichni v řetězci od výrobců po prodejce zřeknou marže ve výši 2,5 procentního bodu, když by poklesla (základní) sazba (DPH) z 20 procent na 17,5 procenta," uvedl Nečas. Navíc by se zvýšila daň na zboží podléhající snížené sazbě 14 procent, tedy například potravin a léků.

Zavedení jednotné sazby DPH je reálné kvůli tomu, že šestice poslanců ODS tento týden odmítla zvednout ruku pro vládou plánované zvýšení DPH o jeden procentní bod. Vláda se rozhodla návrh předložit znovu a spojit s jeho prosazením svou další existenci. S výnosy ze zvýšené DPH počítá státní rozpočet na příští rok.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!