30. září 2010 15:45, aktualizováno  19:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas plánuje zvýšit DPH na 17 procent, zdražily by tak léky a potraviny

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas plánuje zvýšit spodní sazbu DPH za potraviny a léky ze současných deseti na šestnáct až sedmnáct procent. Nové opatření má platit od roku 2012.

Petr Nečas tento záměr představil na fóru Hospodářských novin. Zároveň chce firmám snížit odvody na sociální pojištění o tři a půl procenta.

"V rámci důchodové reformy chceme snížit odvody firem na sociální
pojištění. Budu prosazovat, abychom úplně zrušili jejich odvody na
nemocenské pojištění a státní politiku zaměstnanosti, tedy celkem 3,5 procenta," řekl Nečas.

Celkem by zrušení těchto odvodů podle premiéra znamenalo výpadek v rozpočtu 36 miliard korun ročně. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě zvýšením snížené sazby DPH, uvedl server. Snížená sazba DPH se uplatňuje například u potravin, léků nebo vybraných služeb.

V ČR se naposledy základní sazba DPH zvýšila od ledna 2010 z 19 procent na 20 procent a snížená sazba z devíti na deset procent. Členské státy EU jsou vázány limity pro výši základní a snížené sazby DPH. V souladu se směrnicí EU nesmí být snížená sazba DPH nižší než pět procent a základní sazba DPH musí být v rozmezí 15 až 25 procent.

Stát vybral z DPH letos do poloviny září 172,3 miliardy korun, tedy
meziročně zhruba o 12 miliard korun více. Ne celý výnos ovšem získá státní rozpočet, DPH je sdílenou daní a její poměrná část je tak i příjmem měst a krajů.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.