9. prosince 2011 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas po summitu: Ostatní nám během dne dali za pravdu

Premiér Petr Nečas na summitu v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas na summitu v Bruselu | foto: Reuters

BRUSEL To, zda se ČR připojí ke smlouvě o záchraně eura, závisí na podobě smlouvy, uvedl během tiskové konference před odletem z bruselského summitu premiér Petr Nečas. Pro Česko by byl problémem mimo jiné rozpočtový dohled.

"Z těch deseti členských zemí bez eura se k nám a Švédsku během dne přidávali další, čímž nám dali za pravdu," řekl Nečas zpravodaji LN před odletem z Bruselu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že Česko se má hlubší integrace účastnit a na večerním stranickém předsednictvu také navrhne, aby se tento postoj stal názorem celé strany.

"Jsme přesvědčeni, že by na toto téma měla proběhnout celonárodní debata, aby se ujasnil národní zájem," poznamenal Sobotka, který před novináři zkritizoval premiéra Petra Nečase (ODS), že na takto významný summit do Bruselu odjel bez jednoznačného mandátu.

Sám Nečas však vyjadření ČSSD vítá. "Vykládám si ho tak, že budou pro dluhovou brzdu v ústavě. Je pozitivní pro ČR, že si sociální demokraté uvědomili svoji chybu a změnili svůj dlouhodobý postoj."

Návrh smluv je podle Nečase zatím jen tezovitý. "Není znám obsah," uvedl premiér. Záhy však uvedl, že "přistoupit ke smlouvě, aniž platíme euro, je vzít na sebe bič (možné sankce) bez cukru (přístup k financím trvalého eurovalu ESM)."

Nová reformní smlouva. Co v ní bude?

  • státní rozpočty musí být vyrovnané, strukturální deficit (injekce, které mají podpořit ekonomiku) bude moci být maximálně 0,5 % HDP

  • „automatické důsledky“ pro země, jejichž deficit veřejných financí překročí 3 % HDP

  • restriktivní rozpočtová pravidla budou zakotvena v jednotlivých ústavách

  • vznik Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) bude urychlen, tak aby mohl začít fungovat v červenci 2012

  • dohodnutý objem ESM ve výši 500 miliard euro bude ještě zvážen

  • země eurozóny a ostatní členové EU poskytnou 200 miliard euro MMF na pomoc zadluženým členům eurozóny

Řadu věcí, které hodlá eurozóna pomocí smlouvy zavést, je Česku sympatická a podporuje je. Jde třeba o usilování o vyrovnané rozpočty či o automatičtější trestání těch, kteří poruší dohodnutá pravidla.

Nečas by ke smlouvě určitě nepřistoupil, pokud by v ní byly zakotveny přímé daně, posuzování rozpočtu "ex ante", či doporučení, která by zasahovala do věcí typu důchodový systém.

Daniel Kaiser, nevJan Nevyhoštěný, Lidovky.cz