18. listopadu 2010 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas pokáral Kalouska: O penězích rozhoduje vláda, ne ministr

Předseda ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA O "rozmražení" části výdajů, které ministerstva zatím nemohou používat kvůli případnému propadu v hospodaření státu, nerozhoduje ministr financí, ale celá vláda. Uvedl premiér Petr Nečas. Pokud k tomuto kroku kabinet přistoupí, uvolní jen "zlomeček" z těchto peněz, maximálně do miliardy korun, doplnil premiér.

Výše vázaných výdajů ministerstev v rozpočtu činí celkem 12 miliard korun.

O případném uvolnění části výdajů hovořil ministr financí Miroslav Kalousek ve středu v Bruselu. "Mohu stoprocentně zaručit, že schválený deficit 163 miliard korun státního rozpočtu a 5,3 procenta HDP nebude překročen. Možná, že bude možné velmi malé prostředky těm kapitolám, které mají největší potíže, rozvázat. V každém případě dodržíme schválený deficit," uvedl.

Podle něj nejde o "rozmražení" všech takzvaných vázaných výdajů. "Čeká mě tato diskuse zejména s premiérem a s některými ministry. Je možné, že rozvážeme některé prostředky tam, kde prostě objektivně hrozí krizová situace. Ale mluvíme o stamilionech, nemluvíme o miliardách," řekl Kalousek.

Čtěte také

"Zavázání rozpočtových výdajů bylo rozhodnutím celé vlády, čili není na vůli pouze ministra financí zda rozmrazí nebo nerozmrazí," uvedl dnes Nečas. "Pokud by se část prostředků rozvázala, tak pouze zlomeček toho, co se zavázalo. Představa, že se rozváže těch 12 miliard, není realistická.

Půjde o zlomeček, maximálně v řádech stovek milionů, maximálně do jedné miliardy korun," dodal.

V číslech

Vláda v červenci schválila úspory v letošním rozpočtu, které mají za cíl udržet letos deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Ministerstva tak mají vládou zavázány výdaje za 10,2 miliardy korun, o dalších zhruba 1,8 miliardy korun zeštíhlí kapitoly Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.