9. září 2011 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas připustil další zvyšování daní

Premiér a předseda ODS Petr Nečas po jednání poslaneckého klubu ODS o vládní krizi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér a předseda ODS Petr Nečas po jednání poslaneckého klubu ODS o vládní krizi | foto: ČTK

PRAHA Dolní sazba DPH by mohla stoupnout na 19 procent už v roce 2012. Připustil to premiér Petr Nečas (ODS). K rychlejšímu navýšení by vládla sáhla v případě, pokud by česká ekonomika rostla pomaleji, než očekává rozpočet - tedy méně než o 2,5 procenta. To je podle analytiků velmi pravděpodobné.

"Můžeme se bavit o utlumení některých výdajů. A můžeme se bavit i o úpravách na příjmové straně státního rozpočtu, zda nevrátit do hry zvýšení nepřímých daní. Mluvím o zvýšení DPH na 19 procent s úvahou o výjimce pro léky a knihy," řekl premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

ČTĚTE TAKÉ

Deník připomíná, že podle nejnovějších dat je horší vývoj ekonomiky pravděpodobný. Na českém hospodářství se už totiž projevuje německé zpomalení - statistici ve středu revidovali čtvrtletní růst z 2,4 procenta na 2,2 procenta a celoroční růst podle analytiků nepřekročí 1,9 procenta.

Prodej povolenek a zdanění hazardu

To by podle listu znamenalo pro státní rozpočet o sedm miliard korun méně. Premiér nenavrhuje jen zvýšit DPH, ale také prodej větší části emisních povolenek, které měly firmy jako ČEZ dostat zdarma. "Objem povolenek, které by se prodávaly, by mohl být mezi 25 a 35 procenty," řekl Nečas. To by do státní kasy přineslo až 16 miliard korun.

Třetí možností, jak naplnit státní kasu, je podle premiéra zdanění hazardu. Musí se však najít správná mez, aby hazardní firmy z Česka neodešly. "Hazard může být zdrojem vyšších příjmů, ale zdaněné se nesmí přepísknout," řekl Nečas.

Zpomalení tuzemské ekonomiky bylo ve druhém čtvrtletí výraznější, než předpokládala Česká národní banka (ČNB). "Domácí poptávka zůstává nadále utlumená, a to dokonce v ještě větší míře, než ČNB očekávala. Potvrzuje se zároveň předpoklad, že hlavním tahounem růstu bude čistý vývoz," uvedl ve středu ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Podle prognózy ČNB bude meziroční růst české ekonomiky zpomalovat i ve zbytku letošního roku.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!