8. listopadu 2010 15:28, aktualizováno  16:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas se tvrdě ohradil proti odborům: ve snižování platů jim neustoupí

Premiér Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vláda ani po oznámení odborů státní a veřejné sféry o stávce neustoupí od svého rozhodnutí snížit objem platů ve veřejné sféře o desetinu.

V reakci na prohlášení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vláda je podle něj ale připravena k dalším jednáním, nechce přerušit sociální dialog. Odboráři dnes vyhlásili stávku na 8. prosince.

Čtěte více: Celodenní stávka čeká Česko 8. prosince, rozhodly odbory

Hlavním důvodem stávky, kterou podpoří i odboráři z podnikatelského sektoru, je záměr vlády snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a především způsob, jakým chce kabinet platy snižovat. Mohlo by jít o jeden z největších protestů od roku 1989. Ještě minulý týden hovořili odboráři jen o dvouhodinové stávce. Stávkovat budou i zdravotníci, akutní péče však má být zachována.

"Vláda i já osobně jsme strávili jednáním s představiteli odborových svazů, kteří zastupují pracovníky veřejného sektoru, mnoho a mnoho hodin," poznamenal v reakci na rozhodnutí odborů premiér. Podle něj byli ministři připraveni další hodiny jednat a nabízeli celou řadu kompromisů. Byli však odmítnuti s tím, že jakékoliv změny současného stavu jsou nepřijatelné.

"Ve chvíli, kdy máte vyjednat kompromis a druhá strana říká, že jakékoliv změny jsou prakticky nepřijatelné, tak každý jistě chápe, že prostor pro kompromis je nulový," podotkl předseda vlády.

Odboráři zvolili francouzský model
"Veškeré vstřícné pokusy vlády o hledání společného východiska selhaly vinou nekonstruktivního jednání odborových předáků. Způsob jednání odborů připomíná francouzský model - tedy stávku za každou cenu," napsal v tiskovém prohlášení ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Za dostatečně vstřícné gesto prý považuje svůj kompromisní návrh, který nyní čeká na projednání Senátem.

Předseda vlády dnes zdůraznil, že ačkoliv je rozhodnutí vlády snížit objem platů o deset procent "bolestivé", je to opatření nutné. "Vláda neustoupí z tohoto svého kroku. Mimo jiné i proto, že by to zničilo možnost přijmout státní rozpočet, kde deficit veřejných financí nepřekročí 4,6 procenta hrubého domácího produktu," poznamenal Nečas.

Připomněl, že v prvním čtení už je schválená základní bilance rozpočtu a pro příští rok nelze hýbat s výší jeho příjmů a výdajů. Zopakoval, že vláda se rychlým uskutečněním těchto kroků snaží zabránit bolestivějším změnám v budoucnosti.

Nečas upozornil, že "prakticky ve všech zemích v Evropě se šetří tímto způsobem" a poukázal na postup vlád v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, ale i ve Velké Británii, Řecku, Portugalsku či Španělsku. ČR se tak podle něj snižováním platů ve veřejném sektoru nijak nevymyká evropskému trendu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!