2. prosince 2009 19:21 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas: Sociálnědemokratická myšička vařila rozpočtovou kašičku

Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Při projednávání státního rozpočtu se do sebe zaklesli tvrdošíjní poslanci a sněmovnou létala silná slova. "Návrh prostě musíte podpořit, i kdybyste nechtěli. Blíží se Vánoce," vydíral například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Připomíná to pohádku o sociálnědemokratické myšičce a rozpočtové kašičce," kontroval Petr Nečas, místopředseda ODS.

Co zaznělo na jednání Poslanecké sněmovny:

Zdeněk Škromach (místopředseda ČSSD)
"Já doufám ve vaše sociální, křesťanské a další cítění, v to, že tento návrh prostě musíte podpořit, i kdybyste nechtěli. Nakonec i z pohledu toho, že se blíží Vánoce."

Petr Nečas (místopředseda ODS)
"V této adventní atmosféře jednání Poslanecké sněmovny je opravdu zcela zjevné, že se blíží Vánoce, respektive rozdávání dárků. Alespoň tak mi to připadá, když slyším náměty některých svých kolegů a pozměňovací návrhy, které tady jsou, s tím, že tady pořád platí, že máme věřit na toho rozpočtového Ježíška, který to všechno dává nezištně, bezplatně. Dospělí lidé vědí, že každý ten dáreček musí někdo zaplatit."

Zdeněk Škromach
"Každý výběrčí daní, a to i v pohádkách, vybírá někdy daně i dopředu. Vzpomeňme na pohádku, myslím, že byla o jedné princezně. Jak tam uhlíř nechal přespat výběrčího daní, který tedy mimochodem mi trošku Mirka Kalouska připomínal. A když potom ráno už byl v síle a se svými vojáky, říkal: Uhlíři, uhlíři, daně už máš zaplacené na tři roky dopředu?"

Vítězslav Jandák (poslanec ČSSD)
"Jedná se mi o navýšení rozpočtu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o astronomickou částku tři miliony korun."

Petr Nečas
"Především v tom vynikají kolegové ze sociální demokracie. Tím mi hodně připomínají takovou tu parafrázi dětské říkanky: vařila sociálnědemokratická myšička rozpočtovou kašičku, tomu dala, tomu dala, tomu víc, tomu míň, a dokonce i ten maličký pan poslanec Jandák - šup do komůrečky Rady rozhlasového a televizního vysílání alespoň se třemi milionky."

Petr Bratský (poslanec ODS)
"Pan ministr financí dneska musí mít strašný stav z toho, co se tady dalšího načítá, musí mu přibývat vrásky, bělet vlasy, některé možná vypadávat, ale útěchou mu je jistě to, že ta vláda skončí vlastně tím, že budou nové volby někdy v květnu zřejmě příštího roku."

Vojtěch Filip (předseda KSČM)
"Já doufám, že místo státního rozpočtu nebudeme řešit problémy neoliberálního vývoje posledních dvaceti, třiceti let. To bych opravdu velmi nerad, jinak vám seberu slovo."

Vítězslav Jandák
"Pane předsedající, já musím, protože já miluji pana poslance Nečase. Ale přece jenom, pane poslanče, to, co jste tu povídal, to jste si měl nechat na politické grémium."

Petr Nečas
"Ano, přejímám plnou odpovědnost za pád bank Lehman Brothers, Fannie Mae, za světovou finanční krizi, za pokles v celé Evropské unii. Ano, mea culpa, mea culpa (má vina, má vina)."

Jiří Krátký (poslanec ČSSD na adresu místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska)
"Takže vás pustit k penězům z mého pohledu znamená pustit opravdu lišku do kurníku."

Jiří Carbol (poslanec KDU-ČSL)
"Byl jsem vyzván tady panem kolegou Husákem a označen za pokrytce, tak bych chtěl říci, co já si představuji pod slovem pokrytec. Pro mě to je člověk, který kandiduje za KDU-ČSL, do Poslanecké sněmovny úspěšně se dostane a potom přestoupí do strany TOP 09 a ve sněmovně sedí za stranu TOP 09."

Miroslav Opálka (poslanec KSČM)
"Je to docela smutné divadlo, protože se tu zprivatizovalo snad za biliardu nebo více majetku, a přitom se motáme v biliardovém dluhu státním, ale stejné dluhy jsou na obcích a stejné dluhy jsou u občanů. Za těch dvacet let jsme tedy 'pokročili' opravdu kupředu."

Martin Barták (ministr obrany)
"Já vás nezdržím od kýženého oběda. Já bych chtěl jenom vaším prostřednictvím upozornit pana poslance Hovorku, že obrana už dávno nemá rozpočet 48 miliard korun. Buďme alespoň exaktní. Obrana přišla o sedm miliard korun."

ČTK