22. prosince 2010 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas: Termín pro přijetí eura moje vláda zatím nestanoví

Radek John, Petr Nečas a Miroslav Kalousek po jednání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek John, Petr Nečas a Miroslav Kalousek po jednání | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vláda zatím nestanoví termín přijetí eura a nebude příští rok usilovat o vstup do mechanismu směnných kurzů. Po jednání vlády, která měla na programu vyhodnocení plnění maastrichtských kritérií pro vstup do eurozóny a stupně ekonomické sladěnosti České republiky s eurozónou, to dnes novinářům řekl premiér Petr Nečas.

"Musím konstatovat, že vláda svým závěrem se usnesla, že doporučení zatím nestanovovat datum pro vstup do eurozóny je doporučení, za kterým vláda stojí, a nebude tedy stanovovat datum pro vstup do eurozóny. Součástí toho samozřejmě je, že i v průběhu roku 2011 vláda nebude usilovat o vstup do mechanismu směnných kurzů," uvedl Nečas, který již dříve prohlásil, že v příštích letech bude pro ČR výhodnější nechat si korunu.

Mechanismus směnných kurzů je období před přijetím eura, ve kterém země musí prokázat, že její měna je v rámci přípravy na připojení eura stabilní.

Nečas připomněl, že ČR některá kritéria pro vstup do eurozóny už plní.

eurobankovky na mapě Evropy

Česko nesplňuje kritérium deficitu veřejného rozpočtu

Výjimkou je deficit veřejných rozpočtů, který má Česká republika vyšší než stanovuje Pakt stability a růstu. "Například kritérium cenové stability je plněno. Také kritérium dlouhodobých úrokových sazeb naše ekonomika splňuje," řekl Nečas.

Další kritérium stability měnového kurzu lze podle něj posoudit až po vstupu do mechanismu směnných kurzů.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka na vstup Česka do eurozóny není připravena ani Česká republika, ani eurozóna, která nyní musí pracovat na zajištění své stability.

Rok 2010 v obrazech

Česko musí ještě "dodělat své domácí úkoly" na poli rozpočtové politiky a dále pokračovat v přibližování se k eurozóně, co se týče úrovně i struktury ekonomiky, dodal Marek.