9. března 2011 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nečas uklidňuje okradené vlastníky, emisní povolenky vám nahradíme

Elektrárny dostanou od státu povolenky zadarmo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárny dostanou od státu povolenky zadarmo. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Česko dočasně nahradí vlastníkům emisní povolenky, o které přišli při hackerském útoku v polovině ledna. Zároveň stát bude usilovat o to, aby se z ukradených povolenek zadržených v Estonsku a dalších zemích co největší část vrátila do ČR. Odhadovaná tržní cena povolenek se pohybuje kolem 440 milionů Kč.

"ČR bude usilovat o navrácení maximálního počtu povolenek, které byly odcizeny a nyní se nacházejí v rejstřících ostatních členských států EU. A na přechodnou dobu do vrácení nebo částečného vrácení povolenek tak doplní účty poškozených majitelů na výši korektních zůstatků, která byla na účtech před provedením nezákonných transakcí," uvedl premiér Petr Nečas.

Čtěte také

Nečas dodal, že krádež povolenek byl promyšlený útok, který se vedle Česka uskutečnil v několika zemích, například v Rakousku, Řecku, Rumunsku nebo ve Švýcarsku. "Musím říci, že ten software je Evropy. Není to odpovědnost žádného českého právnického subjektu, ten proces je nařízen v rámci EU," dodal.

EU by měla povolenkový software zdokonalit
Podle premiéra je nutné přijmout systémové kroky, aby se podobné incidenty neopakovaly a česká vláda chce rovněž vyzvat EU, aby se věcí aktivně zabývala a povolenkový software zdokonalila.

Ze šesti účtů tuzemských obchodníků s povolenkami zmizelo při hackerském útoku v lednu celkem 1,3 milionu povolenek. Na 700.000 ukradených kreditů zaznamenala energetická společnost ČEZ, dalších zhruba 470.000 povolenek ztratila firma Blackstone Global Ventures.

Povolenky

Povolenky dávají držiteli právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny.
Vlády EU vydaly povolenky zdarma, na trhu v současné době jedna taková povolenka stojí kolem 14 eur (asi 340 Kč). Jedna povolenka se rovná jedné tuně emisí.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.